Traksiyon Cihazı ile Boyun Fıtığı Tedavisi

Traksiyon Cihazi ile Boyun Fitigi Tedavisi

Traksiyon Cihazı ile Boyun Fıtığı Tedavisi klinik ortamında Fizyoterapist ya da bu alanda uzman sağlık personeli eliyle yapılan, özel Boyun Traksiyon Cihazı kullanılarak omurgadaki eklem ve bağların düzelmesinin sağlandığı Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi yöntemidir.

Traksiyon Cihazı halk arasında çekme olarak ifade edilen durumun tüm omurgaya uygulanması yani omurganın sağlıklı şekilde çekilmesini sağlayan özel bir alettir. Boyun Traksiyon Cihazı olarak adlandırılan özel cihazın Uzman Fizyoterapist tarafından hastaya uygulanması sayesinde boyun bölgesindeki kas ve bağ dokuları güçlendirilir.

Günümüzde insanlarda birçok farklı nedene bağlı olarak boyun ağrıları oluşmaktadır. Özellikle telefon ekranına ve bilgisayara uzun süre yanlış pozisyonlarda bakan, fiziksel olarak ağır işlerde çalışan, genetik özelliklerinde yatkınlık olan ve travma geçiren kişilerde zaman içerisinde Boyun Fıtığı (Servikal Disk Hernisi) rahatsızlığı açığa çıkmaktadır.

Ciddi ağrılara ve hareket kayıplarına yol açarak insanların günlük yaşantılarını olumsuz etkileyen bu problem Traksiyon Cihazı ile Boyun Fıtığı Tedavisi kapsamında güvenli, konforlu ve hızlı bir tedavi süreciyle iyileştirilebilmektedir.

Servikal Traksiyon Cihazı kullanılarak yapılan Boyun Fıtığı Tedavisi sayesinde boyun omurlarına binen yük hafifletilerek boyun bölgesinin hareketliliği artırılıp yaşanan ağrılar yok edilir. Tedavi sonrası hastalarda omurga ağrılarının giderildiği, hafıza ve görme yetilerinde gelişme olduğu, baş – boyun – göğüs ağrılarının kesildiği gözlemlenmektedir.

Sizde yaşadığınız Boyun Fıtığı probleminden hızlı, konforlu ve güvenli bir tedavi süreciyle kurtulmak, günlük yaşantınızı olumsuz etkileyen ağrılar ve hareket kayıplarını gidermek için Hemen Bize Ulaşarak randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon yöntemlerinde Uzman Fizyoterapistimiz Neşe Çora tarafından yapılacak muayene sonucunda sizin için en uygun tedavi planı hazırlanarak uygulamaya başlanacaktır.

Traksiyon Cihazı Nedir?

Traksiyon Cihazı omurgada yaşanan başta boyun fıtığı ve ağrıları olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan modern teknoloji ürünü özel bir alettir. Bu cihaz sayesinde uygulandığı omur bölgesinde genişleme oluşturularak omurların yaptığı baskı yok edilir.

Boyun ağrısı ve Boyun Fıtığı bulunan kişilerde çok sık tercih edilen bu tedavi tekniği kolay, konforlu ve güvenli bir yöntem olarak ifade edilmektedir. Hastaların kronik ilaçlar ve cerrahi işlemler olmadan Boyun Fıtığı, kireçlenme ve boyun ağrısı gibi problemlerden kurtulmasına yardımcı olunur.

Servikal Traksiyon Cihazı veya Boyun Traksiyon Cihazı olarak da adlandırılan bu cihazlar sayesinde sıkışan omurlar ayrılarak ve çekilerek omurga üzerinde birçok probleme yol açan baskı ortadan kaldırılır. Oldukça başarılı, etkili ve hızlı sonuçlar sunan Traksiyon Cihazının Özellikleri arasında;

 • Ekran kontrastı ve ses seviyesinin dijital olarak ayarlanabilmesi,
 • Çok güçlü bir çekiş makinesine sahip olması,
 • Uygulanacak kuvvetin uzman tarafından tanımlanabilmesi,
 • Cihaz ekranında tüm tedavi metriklerinin görüntülenebilmesi,
 • USB kullanılarak programlanabilmesi,
 • Hasta güvenliği için emniyet butonunun bulunması,
 • İhtiyaç halinde sabit yükseklik veya motorlu yükseklik ayarlı traksiyon yatağı bulunması,

gösterilebilir.

Traksiyon Cihazının Yapısı

Traksiyon Cihazı ortalama 50 cm. uzunluğunda deri bir kayış şeklindeki lastik bandın kişinin kafasına geçirilmesi ile sabitlenen yapıda bir alettir. Bu lastik bandın istenilen seviyede gerilmesi ile omurgada çekme etkisi oluşturulur.

Traksiyon Cihazında bulunan deri kayış üzerine 1 cm. aralıklarla her biri 100 gram ağırlığa karşılık gelen delikler açılmıştır. Bilgisiz kişilerin veya hastanın kendisinin kullanamayacağı kadar özellikleri olan bu cihaz yalnızca Uzman Fizyoterapist veya bu alanda uzman sağlık personelleri tarafından kullanılmalıdır.

Uzman Fizyoterapist eşliğinde yapılan Traksiyon Tedavisi uygulamalarında seans öncesi omurganın ileri seviyelere ısındırılması için özel aletlerden yardım alınarak temel egzersizler tatbik edilir.

Traksiyon Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Günümüzde Traksiyon Cihazı boyun ve bel fıtığı başta olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavi sürecini konforlu, güvenli ve basit bir hale getirmiştir. İnsanların boyun bölgesindeki yaşadığı rahatsızlıkların tedavi süreci doktor veya fizyoterapist kontrolünde klinik ortamında gerçekleştirilmektedir.

Traksiyon Cihazı kullanılarak tedavi edilebilen problemler arasında;

 • Geçmeyen Bel ve Boyun Ağrıları,
 • Sinir Kökü Sıkışmaları,
 • Boyun Fıtığı,
 • Bel Fıtığı,
 • Eklem Hareketlerinde Görülen Kısıtlamalar,
 • Omurga Kaslarında Spazm Oluşumu,
 • Hafif Düzeyde Bel Kayması,
 • Boyun ve Bel Kireçlenmeleri,

gösterilebilir.

Sizde yukarıda belirttiğimiz hastalıkların bir veya birkaçını yaşıyorsanız ve bu durum günlük hayatınızı ciddi derecede olumsuz etkiliyorsa Hemen Bizi Arayarak randevu oluşturabilir, Uzman Fizyoterapist Neşe Çora tarafından uygulanacak Traksiyon Cihazı Tedavisi sayesinde yaşadığınız ağrılardan ve hareket kısıtlamalarından kolayca kurtulabilirsiniz.

Boyun Fıtığı Nedir?

Halk arasında Boyun Fıtığı olarak ifade edilen Servikal Disk Hernisi omurlar arasında denge görevi bulunan disklerde kayma ve yırtılmalar oluşması nedeniyle omuriliğe ve omurilikten ayrılan sinirlere yapılan baskının ortaya çıkardığı olumsuz etkiler bütünüdür.

İnsan vücudunun temel hareketlerini yerine getirmesini, dik durmasını ve vücut ağrılığını taşımasını sağlayan omurga, omur adı verilen kemiklerin birleşmesinden oluşur. Omurlar arasında bulunan ve disk adı verilen destek dokuların yukarıda belirttiğimiz şekilde baskı yapması ile sinir sıkışmaları, ağrı ve hareket kısıtlamaları meydana gelir.

Boyun Fıtığı insanların boyun omurları arasında yer alan disklerin şişmesi ve sıkışması sonucunda alacağı hasar ile ortaya çıkmaktadır. Bu durumu yaşlanma, genetik yatkınlık, ağır işlerde çalışma ve kaza geçirme başta olmak üzere birçok farklı durum neden olabilir.

Traksiyon Cihazı ile Boyun Fıtığı Tedavisi bu rahatsızlığı yaşayan kişilere uygulanan en etkili ve güvenli yöntemlerden birisidir. Uzman Fizyoterapist kontrolünde yapılması halinde oldukça hızlı sonuçlar veren bu uygulama sırasında hastaların herhangi bir ağrı hissetmemesi bu tedavi tekniğini günümüzde oldukça popüler hale getirmiştir.

Boyun Traksiyon Cihazı

Boyun Traksiyon Cihazı boyun bölgesinde kemik yapılarını birbirinden ayırıp eklem yüzeylerini genişletmek amacıyla yumuşak dokulara gerilim uygulayan özel bir alettir. Bu teknik sayesinde bölgedeki kemik – kas yapısı uzatılır ve güçlendirilir.

Uzman Fizyoterapistler eliyle kullanılan bu cihaz ile yapılan uygulamalar Traksiyon Cihazı ile Boyun Fıtığı Tedavisi olarak ifade edilmektedir. Bu yöntem Fizik Tedavi uygulamaları arasında çok sık ve düzenli kullanılır hale gelmiştir.

Traksiyon günümüzde alanında Uzman Fizyoterapist tarafından özel traksiyon cihazları ile uygulanabildiği gibi manuel terapi tekniğiyle de yapılabilir. Özellikle boyun ve bel bölgesinde oluşan fıtıklar için traksiyon cihazı kullanılarak iyileşme için gerekli uygulamalar yerine getirilmektedir.

Traksiyon Cihazı ile Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boyun Fıtığı rahatsızlığı bulunan kişilerde Servikal Traksiyon Cihazı kullanılarak yapılan tedavi teknikleri günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Tedavinin kolayca uygulanması, etkili sonuçlar vermesi ve süreçte herhangi bir ağrının oluşmaması insanlar tarafından bu yöntemin tercih edilir hale gelmesini sağlamıştır.

Servikal Traksiyon Cihazı Uzman Fizyoterapist kontrolünde hasta sırt üstü pozisyonda yatarken, otururken veya ayakta beklerken uygulanabilir. Boyun Fıtığı bulunan kişiler genelde sırt üstü yatarken bu tedaviyi yaptırmak istese dahi yatar pozisyonda sürtünmeler oluşacağı için bu pozisyon tercih edilmez. En sık kullanılan tedavi pozisyonu hastanın oturur halde olduğu teknik olarak ifade edilebilir.

Haftalık seans sayısı hastanın durumu göz önünde bulundurularak Fizyoterapist tarafından belirlenmektedir. Boyun Fıtığı tedavisinde ortalama 20 ila 30 dakika süren bu uygulama 4 ila 6 seans tamamlandıktan sonra hastanın şikayetlerinde azalmalar görülmektedir.

Boyun Traksiyon Cihazı ile Boyun Fıtığı Tedavisinin Avantajları

Boyun Traksiyon Cihazı veya tıbbi tabiriyle Servikal Traksiyon Cihazı boyun bölgesinde var olan fıtık, kireçlenme, gerginlik ve sıkışma gibi olumsuz durumların tedavisini gerçekleştirip, kişinin yaşadığı ağrıların ve hareket kaybının giderilmesini sağlar.

Hastanın boyun bölgesinde esnekliğin artırılmasına katkı sağlayan Traksiyon Cihazı, sertliğin ve ağrıların ciddi miktarda azalmasına destek olur. Bölgedeki fıtıklaşmış ve şişmiş disklerin tedavisi Servikal Traksiyon Cihazı sayesinde kolayca yapılmaktadır.

Servikal Traksiyon Cihazı insanların eklemlerinde burkulma ve spazm kaynaklı oluşan ağrıların dindirilmesini, boyun bölgesinde yaralanma vb. durumlar sonucu oluşan sinir sıkışmalarının tedavi edilmesini sağlar.

Boyun Traksiyon Cihazı omurgadaki omurları ve kasları gererek basıncı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan ağrıyı azaltır. Hastanın başını boyundan uzağa çekmek ve germek için yeterli kuvveti uygular. Omurlar arasında boşluk oluşturan bu durum kasların gevşemesini sağlayarak baskıyı azaltır.

Özetlemek gerekirse Boyun Traksiyon Cihazı ile gerçekleştirilen Boyun Fıtığı Tedavisi boyun ve çevresindeki kasların, eklemlerin, kemiklerin, omurların gevşemesini ve bölgedeki baskının kalkmasını sağlar. Bu durumda yaşadığı ağrılardan kurtulan ve boyun hareketlerini kolayca yapmaya başlayan kişinin günlük hayatı olumlu şekilde etkilenir.

Boyun Traksiyon Neden Bu Kadar Etkilidir?

İnsanlarda boyun bölgesinden çok sayıda sinir ve damar geçmektedir. Bu bölgedeki sinir ve damarların işlevlerini yerine sağlıklı şekilde yerine getirmesi kişinin beyin fonksiyonlarına olumlu yansır. Traksiyon yani Çekme tekniği bu yüzden son derece etkili sonuçlar vermektedir.

Kişilerin yaşadıkları kalp – damar rahatsızlıklarının ilk belirtileri dahi boyun omurgasında görülen bozulmalarla ortaya çıkmaktadır. Kalbin sinir sistemine bağlantısı boyun omurgasının altından geçtiği için ilk etkiler boyun bölgesinde görülür. Traksiyon Cihazı ile yapılacak tedaviler bu konuda hastanın sağlığına kavuşmasını desteklemektedir.