Traksiyon Cihazı ile Bel Fıtığı Tedavisi

Traksiyon Cihazi ile Bel Fitigi Tedavisi

Traksiyon Cihazı ile Bel Fıtığı Tedavisi bel bölgesinde omurga kaynaklı sorunlar (bel fıtığı vb.) yaşayan insanların bu rahatsızlığın tedavi edilmesi için geliştirilmiş Traksiyon Cihazı kullanılarak güvenli, konforlu ve başarılı bir süreç içerisinde hızla tedavi edilmesinin sağlandığı Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi yöntemidir.

Birçok rahatsızlık insan hayatını olumsuz etkilerken özellikle Bel Fıtığı ve Boyun Fıtığı kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürmektedir. Bu sorunlar sebebiyle ortaya çıkan ağrılar ve hareket kayıpları sonucunda kişiler çare bulmak için ameliyata kadar varan tüm yolları deneyebilmektedir.

Traksiyon Cihazı ile Bel Fıtığı Tedavisi bu noktada hastaların imdadına yetişmiş modern bir teknik olarak açıklanabilir. Bu cihaz bel ve sırt ağrıları bulunan kişilere emniyetli, ağrısız ve kalıcı bir tedavi süreci sunmaktadır.

Halk arasında Bel Çekme Cihazı olarak da ifade edilen Traksiyon Cihazı doktorlar tarafından ameliyat teşhisi konacak derecede Bel Fıtığı problemi bulunan hastalarda dahi başarılı sonuçlar vermektedir.

Uzman Fizyoterapist kontrolünde yapılan Traksiyon Cihazı ile Bel Fıtığı Tedavisi sonrasında merdiven çıkmakta zorlanan, 5 – 10 dakikalık yürüyüşleri tamamlayamayan hatta yüzünü yıkarken dahi acı çeken hastalarda çok başarılı sonuçlar elde edilerek hedeflenen iyileşme sağlanmıştır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezlerinde bel ağrısı bulunan hastalarda Traksiyon amacıyla kullanılan bu cihaz bel fıtığına bağlı veya farklı nedenlerle oluşan bel ağrılarını ve hareket kayıplarını hızla gidermektedir.

Traksiyon Cihazı ile Bel Fıtığı Tedavisi bizlere başvuran hastalarda alınan sonuçları ve genel klinik verileri göz önünde bulundurduğumuzda %90 a yakın başarılı sonuçlar vermektedir. Bu cihaz ile yapılan Traksiyon Tedavisi sonrası hastanın omurlarının arasının açıldığı ve buna bağlı olarak fıtığın tekrar yerine oturmasının kolaylaştığı izlenmiştir.

Sizde yaşadığınız Bel Fıtığı probleminden hızlı, konforlu ve güvenli bir tedavi süreciyle kurtulmak, günlük yaşantınızı olumsuz etkileyen bel ağrıları ve hareket kayıplarını gidermek için Hemen Bizi Arayarak randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon yöntemlerinde Uzman Fizyoterapistimiz Neşe Çora tarafından yapılacak kontrol sonucunda sizin için en uygun olacak tedavi planı hazırlanarak uygulamaya başlanacaktır.

Bel Fıtığı Nedir, Nedenleri Nelerdir?

En basit tabirle Bel Fıtığı omurgada sigorta olarak görev yapan disklerin herhangi bir nedenle yırtılması veya kayması sonucu oluşan rahatsızlıktır. İnsanlarda farklı seviyelerde görülebilen bu rahatsızlık ciddi ağrılar yaşanmasına ve hareket kayıpları oluşmasına yol açmaktadır.

İnsanlarda bel omurgasını oluşturan 5 adet omur arasındaki diskler farklı sebeplerle yıpranabilir, yırtılabilir hatta yerinden kayabilir. Bu durumda omuriliğe ve omurilikten ayrılan sinirlere baskı yapmaya başlar. Bel Fıtığı bu süreçte ortaya çıkmaktadır.

Omurgadaki omurlar arasında yer alan disklerin içinde bulunan sıvılar yaşlanma veya farklı nedenlerle azalmaktadır. Bu durum ani bir hareket halinde disklerin dayanıklılığını minimuma indirir.

İnsanlarda Bel Fıtığı Oluşma Nedenleri arasında;

 • Fiziksel olarak zorlu işlerde çalışmak ve ağır kaldırmak,
 • Ani ve kontrolsüz bel hareketlerinde bulunmak,
 • Uzun süre ayakta sabit durmak,
 • Düşme, çarpma gibi travmalar geçirmek,
 • Fazla kilo almak ve birçok kez doğum yapmak,

gösterilebilir.

Traksiyon Nedir?

Traksiyon insanların omurgası üzerinde oluşan baskının giderilmesinin hedeflendiği, Uzman Fizyoterapist ya da bu alanda yetkin bir sağlık çalışanı tarafından özel bir cihaz yardımıyla veya manuel olarak yapılabilen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uygulamasıdır.

Traksiyon halk arasında Çekme olarak bilinmektedir. Traksiyon uygulamasında omurga üzerinde var olan sıkışıklık çekme işlemi sayesinde giderilir. Uzman Fizyoterapist tarafından manuel olarak elle de yapılabilen bu uygulamanın en sağlıklı ve etkili sonuçları verdiği teknik Traksiyon Cihazı Kullanılarak yapılan işlemlerdir.

Traksiyon Cihazı Nedir?

Traksiyon Cihazı insanların yaşadıkları omurga rahatsızlıklarının (Bel Fıtığı, Boyun Fıtığı vb.) tedavi edilmesi için uygulanan işlemlerde süreci kusursuz ve etkili hale getirmek için kullanılan özel bir alettir. Traksiyon Cihazı omurganın uygulandığı bölgesinde omurlar arası genişleme oluşturarak üzerlerindeki baskıyı yok eder.

Traksiyon Cihazı Bel Fıtığı ve buna bağlı oluşan bel ağrılarının tedavisinde güvenli, konforlu ve etkili bir süreç sunmaktadır. Bu özel cihazın kullanılması sayesinde hastalar ağır yan etkileri olan ilaçlar ve cerrahi uygulamalar olmadan iyileşme sansına sahip olmaktadır.

Traksiyon Cihazı ile Bel Fıtığı Tedavisi hastanın sıkışmış omurlarını çekerek ve ayırarak omurga üzerindeki baskıyı ortadan kaldırıp var olan birçok problemin iyileştirilmesine yardımcı olur.

Uzman Fizyoterapist tarafından uygulandığında oldukça hızlı, etkili ve başarılı sonuçlar sunan Traksiyon Cihazının Özellikleri arasında;

 • Ekran kontrastı ve ses seviyesinin dijital olarak ayarlanabilmesi,
 • Çok güçlü bir çekiş makinesine sahip olması,
 • Uygulanacak kuvvetin uzman tarafından tanımlanabilmesi,
 • Cihaz ekranında tüm tedavi metriklerinin görüntülenebilmesi,
 • USB kullanılarak programlanabilmesi,
 • Hasta güvenliği için emniyet butonunun bulunması,
 • İhtiyaç halinde sabit yükseklik veya motorlu yükseklik ayarlı traksiyon yatağı bulunması,

gösterilebilir.

Traksiyon Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Traksiyon Cihazı kullanılarak yapılan Mekanik Traksiyon veya Manuel Traksiyon uygulaması Bel Fıtığı ve Boyun Fıtığı başta olmak üzere birçok omurga rahatsızlığının tedavisinde kullanılmaktadır.

Özellikle omurlar arasındaki disklere aşırı yük binmesi sonucu oluşan Bel Fıtığı ve Boyun Fıtığı rahatsızlıkları Traksiyon uygulaması ile güvenli ve konforlu bir süreçle tedavi edilmektedir. Kişilerin bel bölgesinde yaşadığı omurga kaynaklı problemlerin tedavi süreci uzman doktor veya fizyoterapist eşliğinde klinik ortamında yapılmalıdır.

Traksiyon uygulaması ile tedavisi yapılan rahatsızlıklar arasında;

 • Bel Fıtığı
 • Bel Kayması
 • Bel Kireçlenmesi
 • Boyun Fıtığı
 • Sinir Kökü Sıkışmaları
 • Eklemlerde Oluşan Hareket Kayıpları
 • Omurgada Oluşan Kas Spazmları
 • Hafif Düzeyde Bel Kayması,
 • Boyun ve Bel Kireçlenmeleri,

belirtilebilir.

Sizde yukarıda belirttiğimiz hastalıkların bir veya birkaçını yaşıyorsanız ve bu durum günlük hayatınızı ciddi derecede olumsuz etkiliyorsa Hemen Bizi Arayarak randevu oluşturabilir, Uzman Fizyoterapist Neşe Çora tarafından uygulanacak Traksiyon Cihazı Tedavisi sayesinde yaşadığınız ağrılardan ve hareket kısıtlamalarından kolayca kurtulabilirsiniz.

Traksiyon Cihazı ile Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Traksiyon Cihazı ile Bel Fıtığı Tedavisi bel fıtığı rahatsızlığı yaşayan kişilerin son dönemde çok sık başvurmaya başladığı oldukça başarılı, hızlı ve etkili sonuçları olan ameliyatsız bir tedavi yöntemidir. Uygulama sürecinde modern teknolojinin sağlık alanında sunduğu tüm yeniliklerden faydalanılmaktadır.

Traksiyon Cihazı ile Bel Fıtığı Tedavisinde cihazın çekme gücünden faydalanılır. Tedavi sürecinde kişinin kendi vücut ağırlığı veya dış bir kuvvet yardımıyla omurgaya çekme uygulanır. Uygulama süresi hastanın durumuna ve seçilen tekniğe göre değişmekle birlikte ortalama 10 ila 15 seans sürmektedir.

Genellikle kişi uzanırken yapılan bu tedavi bazı durumlarda hasta otururken de yapılmaktadır. Uzman Fizyoterapist omurgadaki basıncı azaltmak için askı, makara ve ipten oluşan bir sistemi hastaya uygun şekilde bağlar.

Ortalama 20 ila 30 dakika arası süren seanslarda hastaya 12 ila 14 kilo arasında çekme kuvveti uygulanarak omurga ve omurlar rahatlatılır. İlerleyen seanslarda çekme kuvveti 30 ila 50 kilo arasına çekilebilir.

Bununla birlikte Traksiyon Cihazı ile Bel Fıtığı Tedavisi sürecinde Uzman Fizyoterapist hastanın durumunu gözlemleyerek işlemleri yüz üstü, sırt üstü, eğik veya baş aşağı pozisyonlarda uygulamak isteyebilir. Hastanın durumuna göre uygulama pozisyonu ve çekme kuvveti şiddetinde değişiklikler yapılmaktadır.

Son olarak Traksiyon Tedavisi kısa sürede şiddetli kuvvet uygulanarak veya uzun sürede düşük kuvvet uygulanarak yapılabilmektedir. Tüm bu süreçler ve çekme kuvvetinin sürekli – aralıklı uygulanması Uzman Fizyoterapist tarafından karar verilen durumlardır.

Traksiyon Cihazı ile Bel Fıtığı Tedavisi Faydaları

Traksiyon Cihazı kullanılarak yapılan ve Omurga Traksiyonu olarak ifade edilen uygulama Bel Fıtığı ve Boyun Fıtığı rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok omurga probleminin güvenli, konforlu ve hızlı bir şekilde tedavi edilmesini sağlamaktadır.

İnsanların omurgasında bulunan omurlar arasında mesafeyi artırıp baskıyı azaltarak rahatlama ve ağrıların azalması durumu oluşturulur. Bununla birlikte sinir köklerinin geçtiği deliklerin de genişletilmesine yardımcı olur.

Günümüzde çok sık kullanılmaya başlanan Traksiyon Cihazı ile Bel Fıtığı Tedavisi herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadan Bel Fıtığının yol açtığı olumsuz etkileri yok ettiği için hastalar tarafından tercih edilir hale gelmiştir.