Boyun Düzleşmesi Tedavisinde Manuel Terapi

Boyun Duzlesmesi Tedavisinde Manuel Terapi

Boyun Düzleşmesinde Manuel Terapi insanların farklı nedenlerle boyun bölgesindeki omurlarda oluşan düzleşmenin Fizyoterapist eşliğinde herhangi bir cihaz, ilaç, kesi kullanılmadan elle tedavi edildiği tıbbi yöntemidir.

İnsanların boynunda alt alta dizilmiş halde bulunan 7 adet omur sağlıklı bireylerde C harfini andıran yapıda konumlanmaktadır. Boyun bölgesinin değişik sebeplerle maruz kaldığı baskı sonucu bu dizilim zamanla I harfini andıracak biçimde düz bir hal alır. Bu rahatsızlık Boyun Düzleşmesi olarak adlandırılır.

Boyun Düzleşmesi kişinin genetik yatkınlığı nedeniyle zamanla oluşabildiği gibi yanlış fiziksel davranışların uzun süre yapılmasına bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Örneğin; uzun süre hareketsiz kalınan ve aşağıya doğru bakılan muhasebe, banka, yazılım gibi masa başı işlerde çalışan veya ressam, müzisyen, seramik, heykeltıraş gibi mesleklere sahip olan kişilere Boyun Düzleşmesi problemine çok sık rastlanmaktadır.

Bununla birlikte sanayi faaliyetleri yürüten işletmelerde çalışan ve düzenli olarak ağır yük kaldıran kişilerde de Boyun Düzleşmesi zorlayıcı fiziksel aktivitelere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Boyun Düzleşmesi sebebiyle boyun bölgesindeki bağlar, kaslar, sinirler, damarlar yani boynun arka tarafında bulunan tüm anatomik yapılar gerilir. Bu durum kişide ağrıların ve spazmların ortaya çıkmasına neden olur.

İlk olarak ensede ağrılar ve boyun tutulmaları ile kendisini gösteren Boyun Düzleşmesi zamanla baş dönmesi, kulak çınlaması, gözlerde anlık karartı oluşması gibi belirtilere neden olur. Kişinin boynunda başlayan ve ciddi rahatsızlıklara yol açan ağrılar zaman içerisinde baş bölgesine de tesir etmektedir.

Manuel Terapi günümüzde Boyun Düzleşmesi problemi yaşayan kişilerde en güvenli, konforlu ve etkili tedavi sürecini sunan teknik olarak bilinmektedir. Uygulama sayesinde kişinin yaşadığı ağrılar ve diğer sıkıntılar giderilirken problemin büyümesinin önüne geçilir.

Müdahale edilmemesi halinde insanların günlük yaşantısını olumsuz etkileyen sonuçlara sahip olan Boyun Düzleşmesi ilerleyen dönemde kireçlenme ve boyun fıtığı ile birleşerek kişinin yaşam kalitesine ciddi zararlar verebilir.

Fizyoterapist kontrolünde kişiye özel tekniklerle yapılacak Manuel Terapi seansları ile hastalarda her geçen gün iyileşme görülürken, zamanla tüm şikayetlerinin ortadan kalktığı ve boyun bölgesindeki omurların sağlıklı bir hal aldığı gözlenmiştir.

Sizde yaşadığınız Boyun Düzleşmesi rahatsızlığının güvenli, konforlu ve etkili bir tedavi süreciyle iyileştirilebilmesi için Hemen Bize Ulaşarak randevu alabilir, Fizyoterapist Neşe Çora tarafından yapılan muayene sonucu uygulanacak Manuel Terapi tekniğiyle Boyun Düzleşmesi probleminin yol açtığı olumsuz durumlardan hızla kurtulabilirsiniz.

Manuel Terapi Nedir?

İnsan vücudundaki eklemlerde, bağlarda ve kaslarda farklı nedenlerle oluşan deformasyonlar sonucunda ortaya çıkan fonksiyonel bozuklukların, hareket kayıplarının ve ağrıların uzman Fizyoterapist kontrolünde elle uygulanan teknikler sonucunda iyileştirildiği uygulamalar Manuel Terapi olarak ifade edilmektedir.

Tıbbi eğitim almış Fizyoterapistler eliyle yapılan Manuel Terapi içerisinde özel teknikler barındıran ve insanların doğal hareket yapısını baz alarak işlemlerin yapıldığı bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uygulamasıdır.

Manuel Terapi insanların yaşadığı pek çok iskelet ve kas sistemine bağlı hastalığın tedavisinde kullanılabildiği gibi Boyun Düzleşmesi, Boyun Fıtığı ve Kireçlenme gibi sorunlarda da başarılı sonuçlar vermektedir.

Uygulama sürecinde herhangi bir cihaz veya ilaç kullanılmayan, kesi yapılmayan Manuel Terapi oldukça konforlu bir tedavi süreciyle başarılı sonuçlar sunmaktadır. İnsanların gereksiz yere cerrahi operasyon olmasının önüne geçen Manuel Terapi günümüzde çok sık ortaya çıkmaya başlayan Boyun Düzleşmesinde de başarılı sonuçlar sunmaktadır.

Boyun Düzleşmesi Nedir?

Boyun Düzleşmesi insanların boyun bölgesinde bulunan 7 adet omurganın farklı nedenlerle C şeklindeki dizilişinin I halini alması yani düzleşmesi problemidir. Tıbbi olarak Servikal Lordoz olarak ifade edilen bu rahatsızlık insanların hayatını olumsuz etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren sonuçları beraberinde getirmektedir.

Sağlıklı insanların boyun bölgesindeki yumuşak eğri Boyun Düzleşmesi yaşayan kişilerde zamanla kaybolur. Genetik yatkınlık, yaşlanma ve uzun süreli devam eden duruş bozuklukları bu rahatsızlığın temel sebepleri arasında gösterilse dahi kaza ve travmalar da bu problemin ortaya çıkışında büyük bir pay sahibidir.

Boyun Düzleşmesinde Manuel Terapi en sık kullanılan ve hızlı sonuçlar alınan bir tedavi yöntemidir. Fizyoterapist kontrolünde uygulandığında güvenli bir yöntem olan Manuel Terapi hastalara konforlu ve etkili bir tedavi süreci sunmaktadır.

Boyun Düzleşmesi Tedavisinde Manuel Terapinin Yeri

Boyun Düzleşmesi omurganın doğal halinin bozulduğu ve kişinin boynunun standart eğimli halinin daha katı bir yapıya büründüğü bir iskelet – kas sistemi hastalığıdır. Her yaşta bireyde ortaya çıkabilen bu rahatsızlık ağrılara, hareket kayıplarına ve fonksiyonel bozukluklara neden olmaktadır.

Boyun Düzleşmesi rahatsızlığı yaşayan kişilerde en sık karşılaşılan durumlar arasında boyun ağrısı, boyun tutulması, uyuşma ve hareket kayıpları gösterilebilir. Rahatsızlığın seviyesi ilerledikçe nefes alma ve yutmada zorlanma gibi çok ciddi etkiler ortaya çıkmaktadır.

Uzman doktor tarafından yapılacak fiziksel muayene ve röntgen sonucu tespit edilebilen Boyun Düzleşmesi Manuel Terapi teknikleri kullanılarak cerrahi olmayan bir tedavi süreciyle iyileştirilebilmektedir.

Fizyoterapist Neşe Çora tarafından kişiye özel tekniklerle uygulanılan Manuel Terapi sonucunda hastalarda hızlı ve konforlu bir iyileşme süreci görülmektedir. Belirli periyotlarla uzman Fizyoterapistin elle uyguladığı bazı teknikler sonrası hastanın düzenli takibi yapılarak Boyun Düzleşmesi nedeniyle yaşadığı semptomlarda hızla düzelme görülmektedir.

Boyun Düzleşmesinde Manuel Terapi Kimlere Uygulanabilir?

Boyun Düzleşmesi Tedavisinde Manuel Terapi günümüzde kadın veya erkek fark etmeksizin 18 yaşını doldurmuş her bireye güvenle uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. 18 yaş altında nadirde olsa görülebilen bu problem aile bireylerinin onayıyla 18 yaş altı bireylere de uygulanabilir.

Boyun Düzleşmesi Tedavisinde Manuel Terapi uygulamasının gebelik döneminde olan kadınlara, yaşlılara, çocuklara, kronik ve akut hastalık geçirenlere, şeker ve tansiyon hastaları dahil tüm bireylere güvenle uygulanma nedeni uygulama sürecinde herhangi bir ilaç ve cihaz kullanılmaması, kesi yapılmamasıdır.

Fizyoterapist kontrolünde ve eliyle kişi için en doğru tekniklerin uygulandığı Manuel Terapi tedavisi güvenli, konforlu ve etkili bir teknik olarak ifade edilebilir.

Boyun Düzleşmesinde Manuel Terapi Nasıl Uygulanır?

İnsanların yaşadığı boyun ağrıları, boyun tutulmaları ve hareket kayıpları sonrası uzman doktor tarafından yapılan fiziki muayene ve röntgen sonucunda Boyun Düzleşmesi ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerde en başarılı, hızlı ve etkili sonuçları konforlu bir tedavi süreciyle sunan teknik Manuel Terapi olarak gösterilmektedir.

Başlangıç seviyesindeki Boyun Düzleşmesi rahatsızlığı kas gevşetici ve ağrı kesiciler ile giderilmeye çalışılır. Lakin hastalık kronik seviyeye ulaştıysa en etkili ve güvenli tedavi seçeneği Manuel Terapi olmaktadır.

Boyun Düzleşmesinde Manuel Terapi (Elle Fizik Tedavi) uzman Fizyoterapist tarafından yapılacak ortalama 5 ila 10 seans sonucunda istenilen sonuçları vermektedir. Tedavi sürecinde problem yaşanan boyun bölgesine kişiye özel bazı teknikler belirli aralıklar ile uygulanır.

Alternatif değil klasik bir tıbbi tedavi tekniği olan Manuel Terapi uygulamalarının Boyun Düzleşmesi Tedavisi sürecinde başarı oranı çok yüksektir. Dünyada uzun yıllardır yaygın olarak kullanılan bir teknik olan Manuel Terapi ülkemizde son zamanlarda sık tercih edilir hale gelmiştir. Başarılı sonuçları arttıkça daha çok talep edilmeye başlanılan bu yöntem Fizyoterapist eşliğinde yapılması halinde çok güvenli ve etkili bir tedavi yöntemidir.

Boyun Düzleşmesinde Manuel Terapinin Avantajları

Boyun Düzleşmesi rahatsızlığının tedavisinde Manuel Terapi tekniğinin uygulanması diğer klasik yöntemlere kıyasla pek çok avantajı beraberinde getirmektedir. Bu avantajlar arasında;

 • Uzun süren bir tedavi sürecine ihtiyaç duyulmadan hızla iyileşme sağlanması,
 • İlk seansla birlikte olumlu etkisinin görülmesi,
 • Başarı oranı çok yüksek bir tedavi tekniği olması,
 • Uygulama sürecinde herhangi bir cihaz, ilaç, makine, araç ve gereç kullanılmaması,
 • Tedavi sürecinde kesi yapılmaması ve cerrahi işlem uygulanmaması,
 • İşlemlerin insan vücuduna herhangi bir yan etkisi veya zararı bulunmaması,

gösterilebilir.

Boyun Düzleşmesi Tedavisinde Manuel Terapi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boyun Düzleşmesi problemi yaşayan kişilerde uygulanan Manuel Terapi seansları sonucunda istenilen sonuçlar alınmakta ve iyileşme sağlanmaktadır. Kişinin bu rahatsızlığı tekrar yaşamaması için dikkat etmesi gereken bazı durumlar ve düzenlemesi gereken alışkanlıklar mevcuttur.

Boyun Düzleşmesinde Manuel Terapi Sonrası özen gösterilmesi gereken durumlar arasında;

 • Uzman Fizyoterapist tarafından kendisine verilen boyun egzersizlerini aksatmadan yaparak boyun kaslarını güçlendirmelidir,
 • Ağır kaldırmamalı boyun bölgesini kaza ve travmalardan korumalıdır,
 • Uzun süre sabit şekilde aşağı doğru bakmamalıdır,
 • Klimalı ortamlarda uzun süre oturmamalıdır,
 • Geniş omuzlu atletler giymeyi tercih etmelidir,
 • Ensesi açık kıyafetler kullanmamalıdır,
 • Boynu rahat ettirecek doğru yastıkta uyumalıdır,
 • Sinir, stres ve gerginlikten uzak durmalıdır,
 • Elinden geldiğince zihnini temiz tutmaya çalışmalıdır,

belirtilebilir.