Bel Kaymasında Manuel Terapinin Etkinliği

Bel Kaymasinda Manuel Terapinin Etkinligi

Bel Kayması günümüzde kadın veya erkek fark etmeksizin tüm bireylerin farklı nedenlerle maruz kaldığı, Fizyoterapist tarafından uygulanan Manuel Terapi ile güvenli, konforlu ve etkili bir tedavi süreciyle iyileştirilebilen ortopedik bir problemdir.

İnsanlarda farklı nedenlerle üstte bulunan omur altta bulunan omurun üzerine doğru kayarak Bel Kayması olarak bilinen hastalığın oluşmasına sebep olur. Günümüzün en sık rastlanılan problemlerinden birisi olan bu rahatsızlık Manuel Terapi olarak adlandırılan Bel Kayması Tedavisi yöntemi ile hızla giderilmektedir.

Kendisini bel ağrıları ile göstermeye başlayan Bel Kayması tedavi edilmemesi halinde kişinin günlük yaşantısını ve iş hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. İleri aşamalarda ciddi bacak ağrılarına sebep olan bu problem kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda düşürmektedir.

Sağlıklı bireylerde omurlar birbiri üzerinde düzenli şekilde dizilirler. İnsan vücudunda kemikler arasında bulunan kaslar, bağlar, eklemler bu düzende büyük rol oynar. Kişinin ağır işlerde çalışması, aşırı kilo alması, kaza geçirmesi veya bölgede yaşanan travmalara bağlı olarak omurlar birbiri üzerine kayarak sinir köklerine baskı yapmaktadır.

Yukarıda ifade ettiğimiz süreç Bel Kayması oluşumuna neden olmaktadır. Bel Kayması esnasında omurlar birbiri üzerinde öne veya arkaya doğru kayabilir. Lakin vakaların büyük çoğunluğunda kayma öne doğru olmaktadır. Bu sorunu yaşayan kişilere Fizyoterapist kontrolünde yapılan Manuel (Elle) Terapi sonucunda %90 oranında iyileşme görülmektedir.

Bel Kayması rahatsızlığı yaşayan kişilerde ağrılar öncelikle bel bölgesinde başlamakla birlikte zamanla genital bölgeye, uyluk arka yüzeyine, bacaklara hatta ayaklara kadar yayılarak devam etmektedir.

Hastalığın ilk aşamalarında istirahat ile geçebilen bu ağrılar zamanında müdahale edilmemesi halinde ciddi ağrılara, hareket kayıplarına ve sonunda cerrahi işlem gerektiren durumlara neden olur.

Hastanın alanında Fizyoterapistler tarafından muayene edilmesi ve sonrasında kişiye en uygun tedavi planının oluşturulması ile uygulanacak Manuel Terapi hızla sonuç veren ve %90 ın üzerinde iyileşme sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Bununla birlikte Bel Kaymasında Manuel Terapi uygulaması Fizyoterapistin gerekli görmesi halinde farklı fizik tedavi uygulamaları, ağrı kesici ilaçlar, bel ve karın kaslarını güçlendirici egzersizler ile desteklenebilir. Hastanın bel korsesi kullanması ve kilo vererek bele baskı uygulayan vücut ağrılığının azaltılması da faydalanılan teknikler arasındadır.

Fizyoterapist kontrolünde kişiye özel tekniklerle yapılacak Manuel Terapi seansları ile hastalarda her geçen gün iyileşme görülürken, zamanla tüm şikayetlerinin ortadan kalktığı ve bel bölgesindeki omurların sağlıklı bir hal aldığı gözlenmiştir.

Sizde yaşadığınız Bel Kayması probleminin güvenli, konforlu ve etkili bir tedavi süreciyle iyileştirilebilmesi için Hemen Bize Ulaşarak randevu alabilir, Fizyoterapist Neşe Çora tarafından yapılan muayene sonucu uygulanacak Manuel Terapi tekniğiyle Bel Kayması rahatsızlığının yol açtığı olumsuz durumlardan hızla kurtulabilirsiniz.

Manuel Terapi Nedir?

Manuel Terapi Fizyoterapistler tarafından herhangi bir cihaz, ilaç, makine, araç veya gereç kullanılmadan elle yapılan, insanların farklı sebeplerle yaşadığı birçok hastalığın tedavisinde etkili rol oynayan tıbbi bir uygulamadır.

Klasik tıp içerisinde yer alan Manuel Terapi uzmanların elleri ile belirli bölgelere bazı teknikleri uyguladıkları, bunun sonucunda güvenli, konforlu ve etkili bir tedavi süreciyle birçok rahatsızlığın iyileştirilebildiği bir tedavi tekniğidir.

Özellikle eklem rahatsızlıkları, kas spazmları, vücut gerginliği rahatsızlık verici seviyelere gelmiş kişilere uygulandığında mükemmel sonuçlar sunan Manuel Terapi uzmanların eklem ve kaslara baskıyı azaltmak için en sık tercih ettiği uygulama olarak bilinmektedir.

Bel Kayması Nedir?

İnsanların omurlarından birisinin diğeri üzerinde öne veya arkaya kayması sonucu oluşan rahatsızlık Bel Kayması olarak adlandırılır. Özellikle omurga kemiklerini ve alt omurları olumsuz etkileyen Bel Kayması bölgede ağrılar oluşmasına neden olur.

Kişinin günlük yaşantısında ve iş hayatında ciddi olumsuzluklara neden olan Bel Kayması erken ve doğru müdahale ile hızla tedavi edilebilen bir durumdur. Hastanın yaşadığı Bel Kayması seviyesine bağlı olarak farklı teknikler uygulanmaktadır.

Bel Kaymasında Manuel Terapi en sık kullanılan tedavi tekniği olarak bilinmektedir. Bu uygulama esnasında herhangi bir ilaç ve cihaz kullanılmaması, işlemler sırasında kesi yapılmaması insanların Bel Kayması Tedavisi yöntemi olarak Manuel Terapi yi tercih etmesine neden olmaktadır.

Bel Kayması Nedenleri

Bel Kayması kadın veya erkek fark etmeksizin her yaştaki bireyde oluşabilen bir hastalıktır. Zaman kaybedilmeden tanı ve tedavi işlemine başlanıldığında hızla iyileştirilen bu problem ertelenmesi halinde ciddi sonuçlar doğurmaktadır.

Bel Kayması oluşumuna yol açan durumlar arasında;

 • Genetik Yatkınlık ve Yaş
 • Yaşam Tarzı
 • Fiziksel Olarak Ağır İşlerde Çalışma
 • Kaza ve Travmalar
 • Doğuştan Gelen Bazı Durumlar
 • Yüksekten Düşme
 • Bel Omurlarında Stres Yaratan Sporlar

belirtilebilir.

Bel Kayması Belirtileri

Bel Kayması yaşayan hastalarda ortaya çıkan belirtiler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Hastalığın ilk aşamalarında hafif bel ağrıları dışında herhangi bir belirti olmazken rahatsızlığın boyutu ilerledikçe kişinin günlük yaşantısını yaparken zorlanmasına neden olacak problemler ortaya çıkmaktadır.

Bel Kayması rahatsızlığı bulunan kişilerde en sık karşılaşılan belirtiler arasında;

 • Kalıcı ve Ciddi Bel Ağrıları
 • Bacaklarda ve Sırtta Sertlik
 • Bel Çevresinde Aşırı Hassasiyet
 • Uyluk Ağrıları
 • Hamstring ve Kaçla Kaslarında Gerilme
 • Bacaklarda Halsizlik ve Güçsüzlük
 • Yürürken Öne Doğru Eğilince Azalan Uyuşma

gösterilebilir.

Bel Kayması Nasıl Geçer?

Bel Kayması probleminin iyileştirilme tekniği ve süresi kişiye özel olarak değişmektedir. Öncelikle uzman doktor tarafından yapılan muayenede kişinin yaşadığı Bel Kayması rahatsızlığının seviyesi belirlenir. Bu durumu ortaya çıkaran nedenler ve kişinin genetik yapısı göz önüne alınarak en uygun tedavi tekniği belirlenir.

Fizyoterapist kontrolünde yapılacak Manuel Terapi ile Bel Kayması hastalığının olumsuz etkileri ortadan kaldırılabilir. Düzenli periyotlarla uygulanacak Manuel Terapi bir yandan rahatsızlığın ilerlemesini durdururken diğer yandan kişinin günlük yaşantısının sağlıklı şekilde devam edebilmesini sağlar.

Bel Kaymasında Manuel Terapi prosedürü fizyoterapist tarafından kişiye düzenli olarak uygulanırken bu süreçte hastanın kendisine belirtilen bazı davranış düzenlemelerini yerine getirmesi ve tedaviyi destekleyici egzersizleri aksatmaması ile hızla başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Bel Kaymasında Manuel Terapi

Bel Kayması rahatsızlığı bulunan ve yaşadığı bu problem nedeniyle ciddi ağrılara maruz kalan, yaşam kalitesi düşen kişilerde Manuel Terapi en sık uygulanan tedavi yöntemidir.

Bel Kayması sorunu yaşayan kişilerde ameliyat en son seçenek olarak değerlendirilmelidir. Yaşanan problem öncelikle Manuel Terapi ve gerekmesi halinde bu tedaviyi destekleyecek fizik tedavi uygulamaları ile ilaç kullanımı olmalıdır.

Fizyoterapistler tarafından Bel Kayması Tedavisi için hazırlanan programlarda Manuel Terapi öne çıkan teknik olarak gösterilebilir. Bel Kaymasında Manuel Terapi uygulanarak;

 • Yaşanan ağrıları azaltmak ve zamanla yok etmek,
 • Hareket kayıplarını gidererek kişinin hareket aralığını iyileştirmek,
 • Kısıtlanmış eklemler ve gergin kasları gevşetmek,

gibi değişimlerin yaşanması hedeflenmektedir.

Manuel Terapi geleneksel fizik tedavi tekniklerinin modern tıbbi bilgiler ile kaynaştırılarak kullanıldığı bir Fizik, Tedavi ve Rehabilitasyon uygulaması olarak ifade edilebilir. Uygulama esnasında herhangi bir cihaz kullanmayan Fizyoterapist elleriyle bir yandan kas dokusuna baskı uygularken diğer yandan eklemleri manipüle edecektir.

Hastanın durumuna göre değişmekle birlikte ortalama 5 ila 10 seans uygulama sonucunda istenilen sonuçların elde edildiği Bel Kaymasında Manuel Terapi uzman tarafından gerekli görülmesi halinde egzersiz, buz, ısı, tens, ultrason gibi terapilerin bir veya birkaçı ile kombine edilerek uygulanabilir.

Bel Kaymasında Manuel Terapi ile arzu edilen sonuçların hızla alınabilmesi için kişiye en uygun tekniklerin bir arada kullanılması gerekir. Bu nedenle Fizyoterapist tarafından kontrol edilmeniz ve tedavi planı oluşturulması iyileşme sürecinizi direkt olarak etkileyecektir.

Bel Kaymasında Manuel Terapinin Avantajları

Bel Kayması hastalığı bulunan kişilere uygulanan Manuel Terapi diğer klasik yöntemlerle kıyaslandığında pek çok avantajı beraberinde getirmektedir. Bel Kaymasında Manuel Terapi nin sunduğu avantajlar arasında;

 • Tedavi sürecinin, seansların ve iyileşmenin hızla gerçekleşmesi,
 • Olumlu değişimin ilk seansla birlikte görülmesi,
 • Uygulama sonrası başarı oranının çok yüksek olması,
 • İşlemler sırasında herhangi bir ilaç, cihaz, makine, araç ve gereç kullanılmaması,
 • Uygulama esnasında kesi yapılmaması ve cerrahi işlem uygulanmaması,
 • Terapinin hastada herhangi bir yan etkiye yol açmaması,

gösterilebilir.

Bel Kaymasında Manuel Terapi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bel Kayması çok ileri seviyelere gelmemesi halinde Manuel Terapi ile iyileştirilebilen bir hastalıktır. Kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyen ve ağrılar çekmesine neden olan bu rahatsızlık tedavi edildikten sonra kişinin bazı hususlara özen göstermesi problemin tekrar etmesinin önüne geçecektir.

Bel Kaymasında Manuel Terapi Sonrası özen gösterilmesi gereken durumlar arasında;

 • Fizyoterapist tarafından belirtilen egzersizler aksatılmadan yapılmalıdır.
 • Günlük yaşam aktiviteleri ve alışkanlıklar düzenlenmelidir.
 • Ağır yük kaldırılmamalıdır.
 • Fazla ayakta durulmamalıdır.
 • Kullanılması istendiyse bel korsesi takılmalıdır.
 • Eğer kişinin kilo problemi varsa zayıflaması ve kilo almamaya dikkat etmesi gerekmektedir.

gösterilebilir.