Siyatik Sinir Sıkışmasında Manuel Terapi

Siyatik Sinir Sikismasinda Manuel Terapi

Günümüzün hareketsiz iş hayatı ve sosyal yaşantısı sonucunda insanlar Siyatik Sinir Sıkışması problemine daha sık maruz kalmaya başlamıştır. İnsan vücudunda en uzun ve geniş sinir olarak bilinen Siyatik belin alt tarafındaki omurlardan çıkarak kalçadan bacağa kadar uzanan bir sinir olarak tarif edilebilir.

Siyatik Hastalığı kişinin Siyatik sinirinin zarar görmesi veya sıkışması sonucunda belde ve bacaklarda kendisini gösteren ağrı ile ortaya çıkmaktadır. Fizyoterapi metotlarından birisi olan Manuel Terapinin Uzman eşliğinde uygulanmasıyla Siyatik Tedavisinde yüksek başarı sağlanarak hastanın yaşadığı ağrılar giderilmektedir.

Siyatik Tedavisi sağlık uygulamalarında gelişmiş ülkelerde Fizyoterapistler tarafından güvenli, konforlu ve etkili bir süreçle yapılarak kişinin yaşadığı problemler iyileştirilmektedir. Siyatik Sinir Sıkışması rahatsızlığı hekim ile fizyoterapistin koordine olarak yöneteceği tedavi sürecine Manuel Terapi uygulamalarının eklenmesi ile hızla giderildiği görülmektedir.

Siyatik Sinir Sıkışması tedavisinde en sık tercih edilen Fizik Tedavi Yöntemi olan Manuel Terapi esnasında herhangi bir ilaç veya cihazın kullanılmaması, sürecin sadece Fizyoterapistin ellerini kullanarak rahatsızlık yaşanan bölgeye uygulayacağı doğru tekniklerle tamamlanması uygulamanın güvenli, doğal, konforlu ve zararsız olmasını sağlamaktadır.

Fizyoterapist Neşe ÇORA tarafından kişiye özel olarak gerçekleştirilen Manuel Terapi uygulaması sonucunda hastanın her geçen gün iyileşmeye başladığı, ağrılarının ve hareket kısıtlamasının ortadan kalktığı görülmektedir.

Sizde maruz kaldığınız Siyatik Sinir Sıkışması probleminin konforlu, güvenli ve başarılı bir tedavi süreci ile iyileştirebilmesi için Hemen Bize Ulaşarak randevu alabilir, Fizyoterapist Neşe Çora tarafından yapılacak muayene sonucunda uygulanacak Manuel Terapi tekniğiyle Siyatik Sinir Sıkışması rahatsızlığının neden olduğu olumsuz durumlardan hızla kurtulabilirsiniz.

Siyatik Sinir Sıkışması Nedir?

Siyatik insan vücudundaki en uzun ve geniş sinirdir. Bu sinirde farklı nedenlerle ortaya çıkan sıkışmalar sonucunda kişinin belinden kalçasını, oradan da bacaklarına kadar giden ağrılara Siyatik Sinir Sıkışması adı verilir.

İnsanların bel bölgesinde özellikle omurilik diskleri arasında meydana gelen Sinir Sıkışmaları ile ortaya çıkan Siyatik ağrıları belirli dönemlerde çok şiddetli olabilmektedir. Siyatik Sinir Sıkışması genellikle bir bacak üzerinde yoğunlaşan ağrılar ve uyuşma ile kendisini gösterir.

İnsanlar kaza ya da yaralanma gibi sebeplerle Siyatik Sinir Sıkışması yaşayabileceği gibi omurilikte bulunan kemiklerin anormal şekilde büyümesi gibi doğal nedenlerle de bu duruma maruz kalabilir. Ayrıca tümör oluşumu ya da şeker hastalığı da kişilerde nadiren de olsa Siyatik Sinir Sıkışması oluşumuna yol açabilmektedir.

Manuel Terapi Nedir?

Manuel Terapi herhangi bir ilaç, cihaz veya makine kullanılmadan; Uzman Fizyoterapistlerin sadece ellerinden faydalanarak hastanın yaşadığı rahatsızlığı özel teknikleri vücudun belirli bölgelerine uygulaması sonucu iyileşmenin sağlandığı fizik tedavi yöntemidir.

Fizyoterapi uygulamalarının tercih edilmesinin gerekli olarak görüldüğü tüm rahatsızlıklarda Manuel Terapi konforlu, güvenli ve başarılı sonuçlar sunan bir tedavi tekniği olarak bilinmektedir. Uygulamanın ilaç kullanmadan gerçekleştiriliyor olması kişiye herhangi bir zararı veya yan etkisi olmasını engellemektedir.

Siyatik Sinir Sıkışması rahatsızlığı bulunan kişilerde en klasik Fizik Tedavi yöntemleri arasında gösterilen Manuel Terapi uygulanması sonucu yaşanan ağrılar, spazmlar ve hareket kayıpları hızla giderilmektedir.

Siyatik Sinir Sıkışması Nedenleri?

İnsanlarda doğumdan itibaren bulunan veya sonradan ortaya çıkan birçok farklı nedenle Siyatik Sinir Sıkışması rahatsızlığı oluşabilir. Kişinin genetik özellikleri, gün içerisinde gerçekleştirdiği aktiviteler, yoğun stres ve gerilim altında kalması bu hastalığın oluşumunu yol açan başlıca nedenler arasında gösterilebilir.

Siyatik Sinir Sıkışması Sendromu oluşmasına neden olan durumlar arasında;

 • Bel fıtığı rahatsızlığı bulunması,
 • Kaza veya travma geçirmek,
 • Omurgada kanal daralması,
 • Uzun süreli oturma ve araç kullanma,
 • Yanlış pozisyonda tekrarlanan hareketler,
 • Ağır yük kaldırmak,
 • Diyabet nedeniyle oluşan sinir hasarları,
 • Egzersiz anında yanlış hareket yapmak,
 • Piriformis kasının Siyatik sinirin sıkıştırması,
 • Geçmişte geçirilen ameliyatlar,

gösterilebilir.

Siyatik Sinir Sıkışması genellikle uzun süre hareketsiz kalacağı işlerde çalışan (masa başı işler, şehir içi veya uzun yol şoförlüğü gibi) kişilerin daha sık maruz kaldığı bir problemdir. Uzmanlartarafından gerçekleştirilen Manuel Terapi uygulamasıyla bu rahatsızlık hızla ortadan kaldırıla bilmektedir kaldırılmaktadır.

Siyatik Sinir Sıkışması Belirtileri

Siyatik Sinir Sıkışması rahatsızlığı yaşayan hastalar genellikle belden başlayıp bacağa doğru yayılan bir ağrı ve topuktan yukarıya doğru bir çekme hissettiklerini belirtmektedir. Ağrılar özellikle bel ile baldır arasında ve bel fıtığı bölgesinde yoğunlaşmaktadır.

Hafif olarak hissedilerek başlanılan bu ağrılar Siyatik Tedavisi ne başlanılmaması ve uzun süre yanlış pozisyonlarda hareketsiz kalmaya devam edilmesi sonucunda gittikçe şiddetini artırmaktadır.

Başlangıçta evde uygulanabilecek davranış düzenlemeleri ile bu rahatsızlığı iyileştirmeyi planlayan kişiler bu şekilde istenilen sonucu alamamakta ve iyileşme sağlayamamaktadır. Hatta bu durum belirtilerin artmasına ve rahatsızlığın ileri seviyeye ulaşmasına yol açmaktadır.

Siyatik Sinir Sıkışması Semptomu en sık karşılaşılan belirtileri arasında;

 • Siyatik sinirinin bulunduğu hat boyunca oluşan ağrı,
 • Bacaklarda oluşan uyuşma, hissizlik ve güçsüzlük hali,
 • Hareket etmeyle birlikte artan ağrılar,
 • Ayakta ve ayak parmaklarında karıncalanma,
 • İdrar kaçırma,
 • Kalçada hassasiyet,
 • Yürüme ve denge bozuklukları,

gösterilebilir.

Sizde herhangi bir kaza veya yaralama sonrası yukarıdaki belirtileri hissediyorsanız, belinizin alt kısmında güçsüzlük oluştuysa, idrarınızı kontrol etmekte sıkıntı yaşıyorsanız, vücudunuzda ciddi uyuşma ve ağrı problemleri gözlemliyorsanız Zaman Kaybetmeden Bize Ulaşarak Randevu Alabilir, Fizyoterapistimiz eşliğinde gerçekleştirilecek Manuel Terapi seansları sonucunda yaşadığınız problemlerden hızla kurtulabilirsiniz.

Siyatik Sinir Sıkışması Tanısı Nasıl Konulur?

Siyatik Sinir Sıkışması problemi yaşadığından şüphelenilen hastalarda öncelikle ağrıların nedeninin tespit edilmesi için gerekli incelemeler yapılır. Siyatik Tedavisi için etkili bir plan ancak hastanın yaşadığı ağrının sebebi bulunduktan sonra oluşturulabilir. Uzman tarafından gerçekleştirilen kontrol sürecinde hasta fiziki olarak muayene edilirken diğer taraftan tıbbi öyküsü dinlenir.

Bazı vakalarda hastanın tıbbi görüntüleme testlerine sokulması ve tanısal sinir bloglarının tespit edilmesi gerekebilir. Siyatik Sinir Sıkışması ile birlikte oluşan ağrılar genellikle Siyatik sinir tarafından sağlanan alanları takip eder. Erken teşhis birçok rahatsızlıkta olduğu gibi bu problemde de tedavinin çok daha konforlu ve başarılı olmasını sağlayacaktır.

Siyatik Sinir Sıkışması Tedavisi

Siyatik Sinir Sıkışması erken safhalarda tespit edilmesi halinde hızla iyileştirilebilen bir problemdir. Bu hastalığın yoğunluğunu ve şiddetine göre farklı tedavi teknikleri mevcuttur. Uzmanlar her zaman önceliği cerrahi olmayan tedavi yöntemleri vermektedir. Bu konuda Manuel Terapi en sık tercih edilen Siyatik Tedavisi tekniklerinden birisidir.

Siyatik Sinir Sıkışması hastalığının tedavi edilmesi için kullanılan yöntemler arasında;

 • Manuel Terapi
 • Kayropraktik Uygulamalar
 • Stretching Egzersizleri
 • Yumuşak Doku Gevşetme Teknikleri
 • Mobilizasyonlar
 • Egzersizler

gösterilebilir.

Siyatik Tedavisi kapsamında Uzman kişiler kontrolünde gerçekleştirilen Manuel Terapi uygulaması ile hastanın vücudunda problem yaşanan bölgelere kişiye özel teknikler elle belirli bir düzen içerisinde uygulanır. İşlemin süresi ve seans sayısı kişinin rahatsızlığının boyutuna göre değişiklik göstermektedir.

Manuel terapi esnasında gerçekleştirilen elle müdahale hastanın omurgasının doğru şekilde his alınmasını sağlamaktadır. Siyatik Sinir Sıkışmasında Manuel Terapi özellikle spinal stenoz ve disk fıtıkları sebebiyle oluşan Siyatik ağrılarında başarılı sonuçlar vermektedir.

Siyatik sinirinde oluşan sıkışmayı ortadan kaldırmak ve bölgeyi rahatlatmak için uygulanan Manuel Terapi bazı vakalarda uzmanın gerekli görmesi halinde yukarıda belirtilen diğer tedavi teknikleri ile kombin edilerek uygulanabilir.

Siyatik Sinir Sıkışmasında Manuel Terapinin Avantajları

Siyatik Hastalığı bulunan hastalarda Uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen Manuel Terapi uygulaması diğer tedavi yöntemleri ile kıyaslandığında kişiye birçok avantaj sağlamaktadır. Siyatik Sinir Sıkışmasında Manuel Terapinin avantajları arasında;

Sinir Sıkışması sorunu yaşayan kişilerde Manuel Terapi kullanılması diğer tedavi teknikleri ile kıyaslandığında pek çok avantajı da beraberinde getirmektedir. Sinir Sıkışmasında Manuel Terapi uygulamasının sunduğu avantajlar arasında;

 • Güvenli, konforlu ve hızlı bir iyileşme süreci sunması,
 • Etkisini hemen gösterip ilk seansla birlikte ağrıları gidermesi,
 • Tedavi sonunda başarıya ulaşma oranının çok yüksek olması,
 • Uygulama sürecinde kanıta dayalı tıbbi ve klinik bilgilerin kullanılması,
 • İşlemlerin direkt sorunlu bölgeye yapılması sayesinde hızlı ve etkili sonuçlar alınması,
 • Tedavi esnasında herhangi bir ilaç kullanılmadığı için sürecin yan etkisinin bulunmaması ve zararsız olması,
 • Uygulama sürecinde iğne kullanılmadığı için iğne fobisi olan kişilerin rahatlıkla yaptırabilmesi,

gösterilebilir.