Kayropraktik

Kayropraktik 1

Kayropraktik yunanca kökenli bir kelime olup el ile yapılan tedavi anlamını taşır. Uygulama sırasında uzman bir el yardımıyla hastanın omurgası manipüle edilmeye çalışılır.

Kayropraktik Tedavi temel amacı hastanın omurgasında bulunan dizilim bozukluğunun giderilmesidir. Bu sayede kişinin vücut fonksiyonları sağlıklı hale getirilir.

İnsanların omurgalarındaki mekanik işlevsel bozukluklar kaynaklı yaşanabilen tüm rahatsızlıkların tanı ve tedavi edilmesinde Kayropraktik Tedaviden yararlanılır.

Kayropraktik Tedavi yöntemi 1985 yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Halk arasında çekme olarak basitçe ifade edilen sağlıksız yöntemin bir uzman tarafından daha sağlıklı, bilimsel ve komplike olarak yapılan halidir.

Kayropraktik Tedavi sayesinde kişinin vücut sağlığı doğal yöntemler kullanılarak korunur. Ayrıca vücudun direnci artırılır.

Kayropraktik Tedavi uygulanarak insanların karşılaştığı akut, kronik ve mekanik kaynaklı omurga problemleri tedavi edilebilmektedir. Kırıklar ve omurilikte görülen tümörler dışındaki neredeyse tüm omurga problemlerinde ilk başvurulan tedavi yöntemi olmaktadır.

Uzman Fizyoterapist tarafından hastanın omurgası üzerinde problem yaşanan bölgeye uygulanan hareketler ile eklemler hareket ettirilir. Bu sayede sıkışmış sinirlerin üzerinde bulunan baskı yok edilip hasta iyileştirilir.

Yaşadığınız omurga kaynaklı rahatsızlıkların tedavisini olmak, Uzman Fizyoterapist Neşe Çora tarafından Kayropraktik Tedavi ile ilgili daha detaylı bilgilendirilmek için

Hemen Bizi Arayın…

Kayropraktik Nedir?

Kayropraktik uzman Fizyoterapistlerin ellerini kullanarak yaptıkları manuel bir tedavi yöntemidir. Yunan kökenli bir kelimedir.

Kayropraktik hastanın omurga, kemik ve kaslarına yapılan manuel müdahaleler ile sinir sisteminin düzenlenmesini amaçlamaktadır.

Doğal ve zararsız bu tedavi yöntemi kullanılarak hastanın omurgasında var olan oynamalar düzenlenir. Omurga kaynaklı pek çok rahatsızlık bu yöntemle tedavi edilir.

Kayropraktik Tedavi Nedir?

Kayropraktik Tedavi insanların iskelet ve kas problemleri başta olmak üzere vücutlarının birçok bölümünde yaşayabildikleri ağrıların iyileştirilmesi için kullanılan doğal tedavi yöntemidir.

Kayropraktik tedavi prosedüründe uzman eliyle yapılan manuel terapi müdahaleleri bulunmaktadır. Tedavinin amacı vücut dokularının doğru pozisyonlara getirilerek ilaç ve cerrahi müdahale yapılmadan iyileşmenin sağlanmasıdır.

Özellikle omurga bozuklukları kaynaklı;

 • Sırt ve bel ağrıları,
 • Omuz ve boyun rahatsızlıkları,
 • Eklem iltihaplanmasına bağlı problemler,

oluşan hastalıklar Kayropraktik Tedavi yöntemi ile güvenli bir şekilde iyileştirilmektedir.

Kayropraktik Tedavi uygulamaları günümüzde çok sık tercih edilmektedir. Uygulama alanı arttıkça tedavi üzerine yapılan bilimsel çalışmalar yoğunlaşmaktadır.

Alternatif tıp alanında oldukça başarılı ve güvenli bir yöntem olan Kayropraktik Tedavi sayesinde hastaya özel fiziksel tedavi metotları uygulanarak iyileşme görülmektedir.

Öncelikle hastanın yaşadığı omurga problemlerini iyileştirmek için tercih edilen Kayropraktik yöntemler günümüzde omurga dışında birçok sağlık sorununun çözümünde kullanılmaya başlanmıştır.

Kayropraktik Tedavi Süreci Nasıldır?

Kayropraktik Tedavi hastanın durumuna ve uzmanın tercihine bağlı olarak;

 • Uzmanın eliyle,
 • Masa desteğiyle,
 • İtiş amacıyla kullanılan aletlerle,

yöntemleri ile uygulanabilir.

Tek başına uygulanabilen bir tedavi olan Kayropraktik, uzman tarafından gerekli görülmesi halinde Fizik Tedavi ve Egzersizlerle kombine edilerek uygulanabilir. Hastanın yaşam standartlarını düzenlemesi de tedavinin başarıya ulaşması için önemli bir etmendir.

Tedavi Süreci hastanın genetik özelliklerine ve yaşadığı rahatsızlıkların boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Haftada 1 ila 2 seans olacak şekilde hastanın ihtiyacına göre toplam 6 – 8 seans arasında uygulanır.

Hastalığı iyileşip sağlığına kavuşan kişilerin bu sağlıklı süreci devam ettirebilmeleri için ortalama 3 ayda 1 Kayropraktik Tedaviyi uygulaması gerekir.

Kayropraktik Tedavi Nasıl Yapılır?

Kayropraktik Tedavi tüm dünyada geçerliliği bulunan, Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilmiş bilimsel bir tedavi yöntemidir. Uzmanlar tarafından omurga rahatsızlıklarında (özellikle boyun ve bel ağrılarında) ilk tedavi seçeneği olarak önerilmektedir.

Kayropraktik Tedavi sırasında hastanın omurga dizilimi düzenlenerek sinir sistemi, beyin ve organlar arasında doğru iletişimin kurulması sağlanır.

Tedavi öncesi Uzman Fizyoterapist tarafından hasta muayene edilerek sağlık durumu değerlendirilir. Gerek görülmesi halinde MR ve Grafi gibi tetkikler hastaya uygulanarak en doğru tedavi planı oluşturulur.

Uzmanlar tarafından en sık uygulanan Kayropraktik Tedavi teknikleri şunlardır;

1-) Kayropraktik Manipülasyon: Hastanın anatomik yapısına rahatsızlık verilmeden ve sadece fizyolojik hareketler kullanılarak eklemlerin normal eksenine geri getirilmesidir. Uygulama sırasında eklemler ağrısız ve %100 güvenli olacak şekilde düzeltilir. Diğer manipülasyon tekniklerinden temel farkı sadece bozuk olan eklemin kalıcı olarak düzeltiliği bir teknik olmasıdır.

2-) Kayropraktik Sublüksasyon: Sublüksasyon uygulaması Kayropraktik Tedavide çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu durum sadece 2 dorsal omurun yer değiştirmesi anlamına gelmektedir. Uygulama sırasında en çok tercih edilen yöntemler şunlardır;

 • Toggle Drop: Uzmanın ellerini çapraz olarak tutarak omurgada belirlenen alana baskı uyguladığı tekniktir. Doğru anda hızlı ve net bir itme ile omurga ayarlanır. Eklemlerde hareketlilik için kullanılır.
 • Lomber Rulo: Uzman hastayı doğru pozisyona getirdikten sonra oldukça hassas ve hızlı bir baskı uygulayıp problem yaşanan bölgenin iyileşmesini sağlar.
 • Hareket Palpasyonu: Hastanın omurlarının normal düzlemde serbest şekilde hareket edip etmediğini belirlemek için kullanılır.
 • Masa Ayarlamaları: Damla parçası adı verilen öze bir tedavi masasına hasta yatırılır. Bu hareketli masanın yapısına uygun bir baskı uzman tarafından uygulanır.
 • Serbest Bırakma Çalışması: Hastanın omurlarının ayrılması için uzman parmak uçlarını kullanarak baskı uygular.
 • Alet Ayarları: Nazik uygulamalardan birisi olan bu yöntem genellikle omurga ayarlanma sırasında kullanılır. Ayarlama sırasında uzman tel yüklü bir aktivatör alet kullanır.

Kayropraktik Tedavi Hangi Hastalıklarda Uygulanıyor?

Kayropraktik Tedavi insanların omurgalarında yaşadıkları problemlerden kaynaklı oluşan hastalıkların tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır.

Koruyucu tedavi yöntemleri arasında gösterilen Kayropraktik kişinin yaşadığı hastalığın sebeplerini ortadan kaldırarak çözüm bulmayı hedefleyen bir tekniktir.

Kayropraktik Tedavi tekniğinin aktif olarak kullanıldığı hastalıklar arasında;

 • Bel ve Boyun Fıtığı,
 • Duruş Bozuklukları,
 • Omuz, Sırt ve Kalça Ağrıları,
 • Eklem ve Kas Ağrıları,
 • Spor Yaralanmaları,
 • Kireçlenme,
 • Fibromyalji,
 • Myofasiyal,
 • Siyatik,
 • Kronik Baş Ağrıları,

gösterilebilir.

Tüm bu rahatsızlıklar ileri seviyelere gelmeden uzman Fizyoterapist tarafından Kayropraktik Tedaviye başlanması halinde problemler büyümeden kolayca iyileşme görülmektedir.

Kayropraktik Tedavi Kimlere Uygulanabilir?

Kayropraktik Tedavi uygulanmadan önce hasta uzman tarafından muayene edilir. Yapılan muayene sonunda hastanın sadece ağrıları tespit ediliyorsa bu ağrının kaynağı tespit edilerek tedaviye başlanır.

Hastaya yapılan muayenede refleks kayıpları, ileri seviye güç kaybı gibi problemler tespit edilirse Kayropraktik Tedavi yapılması uygun görülmez. Hasta tespit edilen rahatsızlığın tedavisi için ilgili hekime yönlendirilir.

Kayropraktik Tedavi Kimlere Uygulanamaz?

Kayropraktik Tedavi uygulanması tavsiye edilmeyen kişiler ve yaşadıkları problemleri şu şekilde belirtebiliriz;

 • Kanser hastaları,
 • Kırık ve çıkık yaşayan kişiler,
 • Kemik zayıflığı problemi yaşayanlar,
 • İleri seviyede refleks ve güç kaybı bulunanlar,
 • Cerrahi uygulamalara ihtiyaç duyan kişiler.

Kayropraktik Tedavi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayropraktik Tedavi Sonrası uygulamayı gerçekleştiren Uzman Fizyoterapist tarafından belirtilen hususlara uyulması tedavinin başarı oranını artırmaktadır.

Kayropraktik Tedavi sonrası hastanın uzmanımız tarafından belirtilen süre kadar dinlenmesi ve kendisini yoracak hareketlerden kaçınması çok önemlidir. Bu süreçte uzman tarafından verilen egzersizlerin özenle yapılması iyileşme sürecine olumlu yansıyacaktır.

Tedavi sonrası hastadan günlük rutinlerini düzenlemesi istenebilir. Özellikle doğru pozisyonda oturmak ve yatmak omurganın sağlıklı yapısının korunmasını ve rahatsızlığın tekrar etmemesini sağlamaktadır.

Kayropraktik Tedaviyi Kimler Uygulayabilir?

Kayroprakti Tedavi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde 4 yıllık lisans eğitimini tamamlayıp Kayroprakti yüksek lisans eğitimini almış uzman Fizyoterapistler tarafından yapılabilecek alternatif tedavi yöntemidir.

Kişisel sağlığınız için tedaviyi yaptırmak için ulaştığınız sağlık kuruluşlarındaki uzmanın yeterliliğini ve belgelerini talep etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Uzman Fizyoterapist Neşe Çora tarafından İstanbul Başakşehir’de bulunan merkezimizde muayene edilmek ve ihtiyaç duyulması halinde Kayroprakti Tedavi olabilmek için Hemen Bize Ulaşın…

Sık Sorulan Sorular

Kayropraktik Tedavi Bilimsel mi?

Kayropraktik Tedavi tüm dünyada geçerliliği bulunan, Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilmiş bilimsel bir tedavi yöntemidir. Uzmanlar tarafından omurga rahatsızlıklarında (özellikle boyun ve bel ağrılarında) ilk tedavi seçeneği olarak önerilmektedir.

Kayropraktik Tedavi Dünyadaki Uygulamaları Nasıldır?

Kayropraktik Tedavi dünyada 1985 yılından itibaren kullanılmaya başlanmış ve her geçen yıl uygulama alanını genişleten cerrahi olmayan alternatif tedavi yöntemidir.

Kayropraktik Tedavi özellikle boyun ve bel ağrıları yaşayan hastalarda Amerikan Tabipler Birliği tarafından uzun yıllardır ilk seçenek olarak uygulanmaktadır.

Kayropraktik Tedavinin Yan Etkisi Var mı?

Kayropraktik Tedavinin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Uygulama sırasında herhangi bir ilaç kullanılmaması ve cerrahi işlem yapılmaması hastada yan etki görülme ihtimalini minimuma indirmektedir.

Kayropraktik Tedavi Güvenli midir?

Kayropraktik Tedavi bu alanda tecrübeli ve yetkin kişiler tarafından yapıldığında güvenli bir tedavi yöntemidir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon eğitimini tamamlamış ve özellikle Kayropraktik alanında uzmanlaşmış Fizyoterapistler tarafından yapılması hastanın sağlığı ve tedavinin başarısı için çok önemlidir.

Sadece ülkemizde değil dünyada da başarı oranı yüksek, güvenli ve doğal bir yöntem olarak görülmekte, omurga rahatsızlıklarının tedavisinde çok sık tercih edilmektedir.

Kayroparkti Tedavisi Kaç Seans Yapılır?

Kayroparkti Tedavisi hastanın yaşadığı rahatsızlığa ve hastalığın aşamasına bağlı olarak farklı seans sayılarında uygulanır.

Ortalama bir vakada 6 ila 8 seans arasında yapılan Kayroparktik Tedavi sonunda hastada iyileşme görülmektedir. Tedavinin başarı oranı fizik tedavi ve egzersizler ile birlikte yapıldığında daha yüksek olmaktadır.

Hastanın genetik özelliklerine ve yaşadığı rahatsızlığın boyutuna göre Kayroparktik Tedavi haftada 1 veya 2 kez uygulanır. Çok özel durumlarda 2 haftada 1 ya da ayda 1 seans olarak da uygulanabilir.

Kayroparktik Tedavi Acılı Bir Uygulama mıdır?

Kayroparktik Tedavisi sırasında ve sonrası hasta hiçbir ağrı hissetmez. Aksine tedavi sonrası hastalar vücutlarının gevşediğini ve rahatladığını belirtmektedirler.

Kayroparkti Tedavisi Sonrası Omurgada Ne Gibi Değişiklikler Görülür?

Kayroparktik Tedavi sayesinde hastanın omurgasında var olan hizalanma ve dizilim bozuklukları giderilir. Bu durum sonrasında hastanın mekanik kaynaklı yaşadığı tüm rahatsızlıklarda iyileşme görülebilir.

Kayroparktik Tedavi sonrası omurgada iyileşme görülmesi ile sinir sisteminin doğru çalışmasına yardımcı olunur. Rahatsızlık yaşanan bölgelere direkt uygulama yapılması hızla iyileşme görülmesine yol açar.

İlk seans sonunda bile hastada büyük bir rahatlama oluşmasını sağlayan Kayroparktik sonrası hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

Boyun, Sırt ve Bel Ağrılarında Kayropraktik Tedavi

Günümüzde insanlar ofis ortamında masa başında uzun süreler çalışmak zorunda kalmaktadır. Oturma pozisyonundan kaynaklı, yoğun iş hayatı ve stresten kaynaklı omurga bozuklukları çok fazla görünmeye başlamıştır.

Omurga problemleri büyümeden Kayroparktik Tedavi uygulanarak kişinin vücut yapısının ve omurgasının sağlıklı hale gelmesi sağlanır. Yaşayabileceği bel ve sırt ağrıları, sinir sıkışmaları ileri noktaya gelmeden iyileştirilerek sorunun kaynağı yok edilmiş olur.

Kayropraktik Tedavi İle Migren Tedavisi

İnsanların birçoğunda bulunan kronik migren hastalığı şiddetli baş ağrılarına neden olmakta ve yaşam kalitesine büyük zarar vermektedir.

İlaç tedavisi dahil birçok farklı tedavi yöntemi ile iyileştirilmeye çalışılan migren Kayroparktik Tedavi sayesinde konforlu ve güvenli bir şekilde geçirilebilmektedir.

Kayroparktik Tedavi ile Migren Tedavisi uzman Fizyoterapistin hastanın yaşadığı problemleri ve sosyal hayat yapısını analizi ile başlar.

Yapılan analiz ile tedavi planı oluşturulup Kayroparktik Tedavi seanslarına başlanır. Bu yöntem ile birlikte hastaya kupa tedavisi ve hacamat da uygulanarak migren tedavisi desteklenebilir.

Kütletme ile Kayropraktik Aynı Şey midir?

Ülkemizde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uygulamaları maalesef bilgi eksikliği ve denetim yetersizliği kaynaklı değersizleştirilmektedir.

Bu alanda herhangi bir yetkinliği ve eğitimi olmayan kişiler tarafından yapılan uygulamalar halk arasında kütletmek benzeri isimlerle anılmaktadır.

Öncelikle bilinmelidir ki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hastalığın iyileştirilmesinde ve cerrahi işlem uygulanan hastaların normale dönme sürecinin hızlandırılmasında büyük rol oynamaktadır.

Bu teknikleri ve tedavileri uygulayan kişilerin tıbbi eğitimlerini almış, alanında kendini kanıtlamış yetkin uzmanlar olmasına özellikle dikkat edilmesi hastanın sağlığı için çok önemlidir.

Ben bu alanda uzmanım diyerek sosyal medyada kendilerini tanıtan, hastanın omurgasına hatalı ve zararlı hareketler uygulayıp eklem arasında var olan gazın çıkması ile oluşan sesle iyileştiğini söyleyen kişiler hastaya büyük zararlar vermektedir.

Çıkan bu gaz eklem arasına yeniden dolduğunda aynı ağrı devam ettiği gibi yapılan zararlı ve bilinçsiz hareketler hastanın omurgasına geri dönüşü olmayan zararlar vermektedir.

Kayropraktik Tedavi ve diğer tüm Fizik Tedavi uygulamaları konusunda desteğe ihtiyacı olan kişilerin öncelikle tedavi olacakları uzmanın eğitim geçmişini araştırmalarını şiddetle tavsiye etmekteyiz.