Tüp Bebek Sürecinde Akupunkturun Destekleyici Gücü

akupunktur tup bebek

Tüp Bebek tedavisi almaya başlayan çiftlerde yoğun bir stres biriktiği gözlemlenmiştir. Bu duruma Tüp Bebek uygulamasının zorlayıcı bir tedavi yöntemi olması da eklenince anne adayı ciddi bir sıkıntı ve stres hali altında kalır.

Anne adayında görülen bu stres durumu ve hormonal düzensizlikler tedavinin başarısını olumsuz yönde etkilemektedir. Tüp Bebek ve Akupunktur birlikteliği ise tam olarak bu noktada başlar.

Akupunktur tedavisinin dinginleştirici ve stresi azaltıcı gücünden faydalanılarak Tüp Bebek uygulaması sürecinde döllenen yumurtanın stres nedeniyle rahme ulaşamaması ihtimalinin önüne geçilir.

Akupunkturun Tüp Bebek tedavisi süresince anne adayına uygulanması rahim zarının olması gereken büyüklüğe ulaşmasına yardımcı olur. Rahim zarının sağlıklı şekilde büyümesi ve kalınlaşması sonucunda tedavi sonucunun başarılı olma ihtimali artırılmaktadır.

Akupunkturun insan sağlığına olumlu etkisi sayesinde anne adayının hormon seviyeleri sağlıklı bir hal almaktadır. Vücudunda doğru miktarlarda hormon üretimi sağlanan ve ihtiyaçları karşılanan anne adayı daha sağlıklı, dirençli bir vücuda sahip olurken bunun yanında başarılı bir hamilelik süreci geçirir.

Tüp Bebek Tedavisinde Akupunktur uygulaması ile anne adayının stresi azaltılırken hormon seviyeleri de en sağlıklı hale getirilir. Bu durum da Tüp Bebek tedavisinin başarı oranına olumlu etki sağlamaktadır.

Tüp Bebek ve Akupunktur kombinasyonu üzerine tüm dünyada yüzlerce araştırma yapılmış ve tüm araştırmalar bu birlikteliğin olumlu sonuçları olduğunu tasdiklemiştir.

Yine ABD de yapılan araştırmalar ve dergilerde yayınlanan makaleler de göstermektedir ki Akupunktur ve Tüp Bebek tedavisinin birlikte uygulanması çiftlere rahat bir tedavi süreci sunarken hamilelik ihtimalini de artırmaktadır.

İstanbul Başakşehir’de bulunan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezimizde Fizyoterapistimiz Neşe Çora tarafından uygulanan Akupunkturla Tüp Bebek Tedavisi sonucunda birçok hastamızın konforlu ve başarı ile sonuçlanan bir Tüp Bebek Tedavisi süreci geçirdiği gözlemlenmiştir.

Fizyoterapistimiz tarafından yapılan kontrol sonucunda kişiye uygun görülmesi halinde büyük bir titizlikle uygulanan Tüp Bebek Sürecinde Akupunktur Tedavisi sayesinde anne adayının arzu ettiği gebeliğe güvenli ve konforlu bir tedavi süreciyle ulaşması sağlanmıştır.

Akupunkturun Tüp Bebek Tedavisine Katkısı

Tüp Bebek tedavisinde hamilelik gerçekleşmesinin önündeki en büyük engellerden arasında stres ve hormonal dengesizlik gösterilebilir.

Akupunktur uygulaması insan beynindeki limbik sistem üzerinde düzenleyici bir etkiye sahip olduğu için kişinin yaşadığı stresi azaltarak dingin bir ruh haline bürünmesini sağlar.

Anne adayının vücudunda doğru noktaların en uygun ve ağrısız yöntemle uyarılması sonucunda hormon üretimi tetiklenerek istenilen ve ihtiyaç duyulan hormon miktarlarına ulaştırılır.

Bununla birlikte hamilelik için gerekli olan embriyonun rahim içi duvara tutunması sürecinde rahim içi duvarın gereken olgunluğa ulaşmasına katkı sağlayarak Tüp Bebek tedavisinin başarı oranını yükseltir.

Akupunktur Tüp Bebek Tedavisi ile kombine edildiğinde yarattığı bu etkiler yüzlerce bilimsel çalışma ile kanıtlandığı için Tüp Bebek Merkezleri çiftlere Tüp Bebek tedavisi sürecinde bu alanda uzman kişilerden, hekimden veya yetkin bir sağlık personelinden Akupunktur desteği almalarını önerir.

Akupunkturun insanı sakinleştirici, dinginleştirici ve üzerindeki stresi yok edici etkisi ile Tüp Bebek tedavisinin zorlu süreciyle daha rahat başa çıkılabilir.

Bu yöntemle sadece hasta üzerindeki stresin etkisi azaltılmayla kalmayıp, kişinin hormon seviyesi düzenlenerek vücudu daha dirençli ve sağlıklı hale getirilir. Vücudun ihtiyacı olan hormonların yeteri miktarda salgılanması anne adayının ve embriyonun sağlığı için çok değerlidir.

Tüm bu etkiler Akupunkturu Tüp Bebek tedavisinin bir parçası haline getirmiştir. Akupunktur ile kombine edilen Tüp Bebek tedavilerinde hastaların stres oranı yarı yarıya düşerken tedavi başarı oranının ise %30 oranında arttığı araştırmalar ile tespit edilmiştir.

Tüp Bebek ve Akupunktur Birlikte Nasıl Uygulanır?

Tüp Bebek tedavisine Akupunkturun dahil edilmesi süreci kişiden kişiye farklılık gösterir. Vakaların durumuna ve uzmanların değerlendirmesine göre değişiklik gösteren bu durumu 3 başlık altında toplayabiliriz.

  • Yöntem : Embriyo transferi gerçekleşmeden 1 ay önce haftada 1 kez, embriyo transferi anından ise 1 ila 2 saat önce 1 kez olarak uygulanır.
  • Yöntem : Embriyo transferi günü transfer öncesi ve transfer sonrası 1 er kez uygulanır.
  • Yöntem : Embriyo transferi günü transferden önce ve transferden sonraki 2 ila 3 gün içerisinde uygulanır.

Tüp Bebek Akupunktur tedavilerinin kombine olarak yapıldığı bu 3 yöntemin her birinde uygulanan bölgelerde de değişiklik görülmektedir.

İlk yöntemde yalnızca anne adayının vücudunda uzman tarafından belirlenen noktalara işlem yapılır. 2. yöntemde ise hem vücutta hem kulak noktalarında belirlenen noktalara uygulama yapılabilir.

Son yöntem ise anne adayının vücudunda belirlenen bölgelerde sinirlere yakın olan Akupunktur noktalarına özel aletler kullanılarak yapılmasıdır.

Tüp Bebek Uzmanı ve Fizyoterapistin ortak kararı sonucu anne adayı için en uygun yöntem belirlenir. Her yöntemde istenilen başarılıya ulaşılabilir.

Akupunkturun herhangi bir zararı veya yan etkisi olmaması Tüp Bebek tedavisinde çok sık tercih edilmesini sağlamaktadır.

Akupunktur tedavisinin Tüp Bebek tedavisinde uygulanma sürecini;

  • Tüp Bebek tedavisinden 3 ila 4 ay öncesi,
  • Tüp bebek tedavisinin başlaması ile birlikte embriyo transferine kadar geçen süre içerisinde haftada 1 defa,
  • Embriyo transferinin yapıldığı gün,
  • Hamilelik testi sonucunun beklendiği 2 haftalık sürede 1 ila 2 kez,
  • Geçmişte düşük yapmış anne adaylarının Tüp Bebek hamileliklerinin ilk 12 haftası içerisinde,

olarak belirtebiliriz.

Akupunktur ile Tüp Bebek tedavisi özellikle embriyo transferinin yapıldığı gün transferden yarım saat önce ve yarım saat sonra olmak üzere 2 kez kombine halde uygulandığında çok sağlıklı sonuçlar elde edilmektedir.

Akupunktur Anne Adayına Nasıl Uygulanır?

Akupunktur insan vücudunda uzman fizyoterapist, doktor ya da bu alanda yetkinliğe sahip bir sağlık personeli tarafından belirlenen noktaların en uygun, güvenli ve ağrısız teknikle uyarılarak gerçekleştirildiği uygulamadır. Çin ve diğer uzak doğu ülkelerinde geleneksel ve çok fazla tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Tüp Bebek ve Akupunktur tedavileri birlikte uygulanarak anne adayının stressiz bir süreç geçirmesi sağlanır. Ayrıca anne adayının vücudunda salgılanan hormonların seviyesinde sağlıklı bir denge oluşturarak ekstra bir fayda sağlamaktadır.

Akupunktur ve Tüp Bebek kombine edildiğinde olumlu sonuç vermesi için işlem yapılacak vücut noktalarının çok doğru belirlenmesi gerekir. Akupunktur uygulayacak uzman Tüp Bebek için en uygun noktaları bulup bu bölgelere tedaviyi uygulamalıdır.

İnsan vücudunda var olan her organın kulak bölgesinde bir karşılığı olması Akupunktur tedavisinde kulağı etkili bir nokta haline getirmektedir. Vücutta doğru bölgelere ve kulağa yapılan Akupunktur çok sağlıklı sonuçlar vermektedir.

Tüp Bebekte Akupunktur Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Akupunktur uygulaması genellikle Tüp Bebek tedavi sürecine embriyo transferi öncesi ve sonrası yarım saat olmak üzere 1 saatlik bir periyotta dahil edilmektedir.

Tüp Bebek tedavisinde Akupunkturun destekleyici uygulama olarak tercih edilmesinin en büyük nedenleri arasında ağrısız, hızlı, konforlu ve başarılı sonuçları olan bir tedavi tekniği olması gösterilmektedir.

Tüp Bebek ve Akupunktur birlikte uygulandığında anne adayının rahatlaması sağlanarak üzerindeki stres hali atılır. Üzerindeki gerginlikten kurtulan ve olumsuz düşüncelerden arınan anne adayında tedavi ile birlikte hamilelik oluşma oranı artmaktadır.

Ayrıca anne adayının vücut sağlığı ve hamileliğin oluşumu için vücutta salgılanması gereken hormonların ihtiyaç duyulan miktarda üretilmesi sağlanır. Bu sayede hormonal dengesi sağlanan anne adayı konforlu, güvenli ve sağlıklı bir gebelik süreci geçirebilir.