Panik Atak ve Akupunktur

Panik Atak ve Akupunktur

Akupunktur ile Panik Atak Tedavisi insanların günümüzde zorlu fizyolojik ve psikolojik şartlar nedeniyle bozulan ruh sağlıklarının iyileştirilmesinde en sık tercih edilen yöntemlerden birisi olarak gösterilmektedir.

İçinde yaşadığımız dönemde insanlar birçok farklı nedenle ruhsal olarak yıpranmakta; kuşku, korku ve panik haline kapılabilmektedir. Bu durumu yaşayan kişilere Fizyoterapist kontrolünde yapılacak Akupunktur ile Panik Atak hali zamanla ortadan kaldırılmaktadır.

İnsanlarda farklı nedenlerle aniden açığa çıkan, kişiyi şiddetli kaygı ve korku içerisine sürükleyen durum Panik Atak olarak ifade edilmektedir. Panik Atak bireylerin kişisel hayatını, iş yaşantısını, sosyal çevresi ve özel ilişkilerini ciddi derecede olumsuz etkileyen bir problemdir.

Akupunktur ise insanlarda fiziksel veya ruhsal yönden bozulmuş iç ahengi sağlayan bir denge ve bio regülasyon tedavisi yöntemidir. Bu uygulama Panik Atak dahil insanların yaşadığı psikolojik ve fiziksel birçok problemin hızla giderilmesine imkan tanımaktadır.

Yüzlerce vaka üzerinde yapılan çalışmalarda Akupunktur uygulanan hastaların yaşadığı Panik Atakların sıklığında hızla azalma gözlenmiştir. Bu rahatsızlığın tedavisinde ilaç veya farklı teknikler kullanılmasını istemeyen kişiler için Akupunkturla Panik Atak Tedavisi en sağlıklı çözüm olarak görülmektedir.

Fizyoterapist tarafından hastaya özel tedavi planıyla yapılan Akupunktur uygulaması sonrası kişinin yaşadığı kaygı, korku ve endişe nöbetlerinde hızlı bir şekilde azalma, diğer tüm ruhsal sorunlarda zamanla ortadan kalkma gözlenmektedir.

Sizde yaşadığınız Panik Atak problemi nedeniyle maruz kaldığınız genel sıkıntı, kaygı, korku halinden kurtulmak için Hemen Bize Ulaşarak randevu alabilir, Fizyoterapist Neşe Çora tarafından yapılacak Akupunktur uygulaması sonucu sizi rahatsız eden tüm sorunların ortadan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Panik Atak Nedir?

Panik Atak insanlarda farklı nedenlere bağlı olarak aniden açığa çıkan korku, endişe, kaygı ve tedirginlik halidir. Bu problem kişinin günlük yaşantısını, iş hayatını, özel ve sosyal ilişkilerini ciddi derecede negatif etkilemekte, kişinin içine kapanmasına ve özgüven kaybı yaşamasına sebep olmaktadır.

Panik Atak problemi yaşayan kişilerin birçoğu atak esnasında nefes almakta zorlanma, kontrolü kaybetme, ölüm korkusu, kusma ve bayılma hissi gibi durumları bir arada yaşayabilmektedir. Bu hisler Panik Atak yaşayan insanları bulundukları yerden hızla uzaklaşmaya iter.

Günümüzde Panik Atak rahatsızlığı yaşayan kişiler özellikle sık sık durumun tekrar etmesiyle birlikte çok zor süreçler geçirerek bu sorunun tedavi yolunu aramaktadır. Kendisini çevreye ifade edemeyen kişilerin bu rahatsızlıktan kurtulmaları için en güvenli, konforlu ve etkili yöntemlerinden birisi Fizyoterapist tarafından yapılacak Akupunktur uygulamasıdır.

Akupunktur Nedir?

Akupunktur insan vücudunda meridyen olarak adlandırılan ve enerjinin dolaştığı düşünülen kanallarda var olan tıkanıklığın, Fizyoterapist kontrolünde belirli noktalara iğneler yerleştirilerek giderildiği tıbbi tedavi tekniğidir.

Akupunktur ile kişinin vücudunda enerji dolaşımının sağlıklı hale getirilmesi ve tıkanıklığın ortadan kaldırılması yaşanan birçok hastalığın yok edilmesine katkı sağlamaktadır. Akupunktur insan vücudunun kendisini onarma yeteneğini tetikleyen bir uygulamadır.

İnsan vücudunda özellikle kulakta olmak üzere farklı bölgelerde var olan Akupunktur Noktalarına yapılan uzman dokunuşları Panik Atak dahil birçok fiziksel ve psikolojik rahatsızlığın hızla iyileştirilmesini sağlamaktadır.

Vücuda herhangi bir zararı veya yan etkisi olmayan Akupunkturun Panik Atak Tedavisi amacıyla kullanımında yapılan müdahaleler vücudun endorfin salınımını artırır. Endorfin insan vücuduna doğal bir ağrı kesici olarak etki sağladığı  için kişinin var olan ağrıları yok edilip yaşadığı genel kaygı hali giderilir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yaptığı araştırmalar sonucunda yayınladığı raporlarda Akupunkturun herhangi bir yan etkisi olmadığını belirtmiştir. Fizyoterapistler tarafından yapılması halinde Panik Atak dahil birçok rahatsızlık Akupunktur ile tedavi edilebilmektedir. Bu aşamada en önemli husus uygulamayı yaptıracağınız kliniğin ve Fizyoterapistin yetkin, eğitimli ve güvenilir olmasıdır.

Panik Atak Nedenleri

İnsanların Panik Atak yaşamasına ve bu problemin düzenli periyotlar halinde tekrar etmesine sebep olan pek çok farklı durum bulunmaktadır. Bu durumlar Panik Atak dışında farklı fiziksel ve psikolojik rahatsızlıkların da ortaya çıkmasını tetiklemektedir.

Panik Atak oluşumuna yol açan fiziksel ve psikolojik faktörler arasında;

 • Sevgisiz büyüme ve benzeri ailesel faktörler,
 • Doğal afete maruz kalma,
 • Kötü bir çocukluk dönemi geçirme,
 • Hayatın belirli bir döneminde savaşa maruz kalma,
 • İyi gitmeyen bir sosyal yaşantı ve gelecek kaygısı çekme,
 • Ekonomik anlamda uzun süre sıkıntı çekme,
 • Travmaya neden olacak durumlara maruz kalma,
 • Sağlıksız yeme – içme alışkanlıkları,
 • Değersizlik hissine kapılma,
 • Cinsel istismara maruz kalma,

belirtilebilir.

Panik Atak Belirtileri

Panik Atak rahatsızlığı kişiden kişiye değişiklik gösterebilen birçok farklı belirti ile ortaya çıkmaktadır. İnsanlarda Panik Atak oluşumuna işaret eden durumlar arasında;

 • Uykusuzluk problemi yaşanması,
 • Konsantrasyon Kaybı görülmesi,
 • Çabuk yorulma ve bitkinlik hali,
 • Endişe, kaygı ve gerginlik yaşanması,
 • Bazı durumlarda takıntılı davranış sergilenmesi,
 • Özgüven kaybı ve toplum içinde rahat olamama,
 • Yemek yerken ve konuşurken problem yaşanması,
 • Kronik kas ağrıları çekilmesi,
 • Alakasız durumlarda dahi sürekli ağlama,
 • Çok sık unutkanlık yaşanması,
 • Kalp çarpıntısı ve sıkışma hissedilmesi,
 • Ağızda kuruluk yaşanması,
 • El ve ayaklarda uyuşukluk ve karıncalanma hissi görülmesi,
 • Mide bulantısı ve kusma problemi yaşanması,

gösterilebilir.

Panik Atak Tedavisinde Neden Akupunktur Tercih Edilmektedir?

Günümüzde insanlar yaşadıkları rahatsızlıkların tedavisinde ilaç kullanımını yan etkilerinden dolayı, cerrahi uygulamaları ise ağrılar ve iyileşme zorluğu nedeniyle tercih etmekten kaçınmaktadır. Akupunktur gibi alternatif ve etkili tıbbi  tedavi teknikleri her geçen gün daha fazla hasta tarafından talep edilir hale gelmiştir.

Panik Atak problemi bulunan kişiler de bu rahatsızlığın tedavisinin Akupunktur ile yapılmasını istemektedir. Bu duruma yol açan etmenler arasında;

 • Kolay ve hızlı bir tedavi süreci geçirme isteği,
 • İlaç tedavisinin neden olacağı yan etkilerden korunmak,
 • Cerrahi işleme ihtiyaç duyulmadan güvenle uygulanması,
 • Diğer tedavi tekniklerinden daha çabuk iyileşme sağlanması,
 • Kişinin uygulama sonrası günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilmesi,

belirtilebilir.

Akupunktur ile Panik Atak Tedavisi Fizyoterapist kontrolünde klinik ortamında yapılması halinde doğal, güvenli, konforlu ve etkili bir tedavi yöntemidir. Uygulama sürecinde herhangi bir ağrı hissetmeyen hasta tedavi tamamlandıktan sonra günlük rutinine kaldığı yerden devam edebilir.

Panik Atak Tanısı Nasıl Konur?

Panik Atak Tanısı uzman doktorlar tarafından yapılacak fiziksel muayene ve semptomların kontrolü ile konulmaktadır. Panik Atak yaşadığından şüphelenilen kişilerde terleme, titreme, çarpıntı, nefes darlığı, boğulma hissi nabzın hızlı atması, göğüs ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi, baygınlık, sıcak ve soğuk basması gibi durumların birçoğunun görülmesi halinde Panik Atak geçirdiği söylenebilir.

Akupunktur ile Panik Atak Tedavisi

Akupunktur günümüzde Panik Atak rahatsızlığı yaşayan kişilerde en sık kullanılan tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. Uygulama öncesi Fizyoterapist tarafından yapılan kontrolde hastanın fiziksel yapısı ve duygu durumu tespit edilir. Kendisi ile konuşularak hastanın rahatlaması sağlanırken yapılacak işlemler hakkında bilgi verilir.

Akupunktur ile Panik Atak Tedavisinde temel hedef vücudun kaybolan dengesinin sağlanması ve enerji kanallarının stabil seviyede çalışır hale getirilmesidir. Bu sayede Panik Atak problemi bulunan kişilerin bozulan psikolojileri düzeltilirken içinde bulundukları kaygı, stres, endişe ve kuşku hali ortadan kaldırılır.

Akupunktur ile Panik Atak Tedavisi sırasında insan vücudunda Akupunktur Noktaları olarak bilinen bölgelere iğneler batırılır. Fizyoterapist tarafından yapılan bu işlem sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

Bu tetiklemeler ile hastanın vücudunda salgılanan seratonin, endorfin ve kortizon miktarında artış görülür. Bu maddelerin vücutta bulunması kişinin daha mutlu ve huzurlu bir hal almasını sağlar. İnsanların stresle baş etmesine ve endişelerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Panik Atakta Akupunktur tedavisi yapılan bilimsel çalışmalarda etkisini kanıtlamıştır. Akupunktur etkisiyle insan vücudunda salgılanan kimyasal maddeler yaşanan birçok hastalığın tedavisine katkı sağlamaktadır. Bu sayede kişinin ilaçla dışarıdan alacağı vücuda faydalı maddelerin kendisi tarafından salgılanması sağlanır.

Fizyoterapist kontrolünde kişiden kişiye değişen seans sayılarında yapılan Akupunktur ile Panik Atak dahil birçok psikolojik rahatsızlık tedavi edilmektedir. Seanslar sonrası kişinin daha huzurlu, dingin, sağlıklı bir hal aldığı

 Akupunktur ile Panik Atak Tedavisi Sonrası Yapılması Gerekenler

Panik Atak rahatsızlığı bulunan ve bu nedenle günlük yaşantısında ciddi problemler ile karşılaşan kişiler uzman eller tarafından yapılacak Akupunktur uygulaması ile maruz kaldığı birçok sorundan hızla kurtulmaktadır.

Akupunktur ile Panik Atak Tedavisi Sonrası kişinin dikkat edeceği bazı hususlar ve düzenleyeceği bazı davranışlar sayesinde bu rahatsızlığın tekrar etmesinin önüne geçilmektedir. Kişinin sahip olduğu sakin, mutlu ve neşeli halin sürekli kalması sağlanmaktadır.

Panik Atak Tedavisi Sonrası özen gösterilmesi gereken durumlar arasında;

 • Nefes alma egzersizleri uygulayarak gün içerisinde vücudu gevşetmek,
 • Sosyal yaşantıyı geliştirerek toplum içerisine karışmak,
 • Spor, egzersiz, yoga, meditasyon veya doğa yürüyüşleri yapmak,
 • Sakinleştirici ve huzur uyandıran müzikler dinlemek,
 • Gün içerisinde bol bol gülümsemeye ve kahkaha atmaya özen göstermek,
 • Kişiyi iyi hissettirecek hobiler, el becerileri ve uğraşlar bulmak,
 • Duygu ve düşünceleri kontrol etmeyi öğrenmek,

gösterilebilir.