Fibromiyalji Olgularında Akupunkturun İyileştirici Gücü

Fibromiyalji Olgularinda Akupunkturun Iyilestirici Gucu

Akupunktur ile Fibromiyalji Tedavisi insanların yaşadığı yorgunluk, uykusuzluk, bağırsak rahatsızlıkları ve psikolojik problemlerin iyileştirilmesi için en sık tercih edilen yöntemlerden birisidir.

Fibromiyalji kişilerde kas ağrıları, halsizlik, baş ağrısı, yorgunluk gibi etkiler gösteren kronik bir rahatsızlıktır. Hasta yaşadığı ağrılar nedeniyle uykuya dalmakta zorlanır.

Gece uykusunda bölünmeler yaşayan ve sabahları ağrılar içinde uyanan Fibromiyalji hastaları yaşam kalitesinde büyük düşüşler yaşarlar.

Kadınlarda daha sık rastlanılan bu rahatsızlığın tedavisi oldukça zordur. Akupunktur ile Fibromiyalji Tedavisi bu rahatsızlığı yaşayan hastalara güvenli ve konforlu bir iyileşme süreci sunmaktadır.

Akupunktur tedavi yöntemi kuru iğneleme ile birlikte yapılarak hastanın iyileşme süreci hızlandırılıp yaşam kalitesinde ciddi yükselme görülmektedir.

Akupunktur ile Fibromiyalji Tedavisi hastanın sağlık durumuna göz önünde bulundurularak kuru iğneleme yöntemi dışında gluten kısıtlaması, yoga, ozon tedavisi, biyofeedback gibi tekniklerle desteklenerek tedavinin başarısı artırılabilir.

Hangi tekniklerin kombine edilerek uygulanacağı uzman terapistler tarafından yapılan muayene sonunda oluşturulan tedavi planıyla belirlenmektedir.

Uzman Fizyoterapist Neşe Çora tarafından İstanbul Başakşehir’deki merkezimizde tüm Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uygulamaları gibi Akupunktur ile Fibromiyalji Tedavisi de büyük başarı oranı ve güvenle uygulanmaktadır.

Yaşadığınız problemlere Fibromiyalji teşhisi konulduysa veya yazımızın devamında bahsedilen Fibromiyalji belirtilerini gösteriyorsanız Hemen Bizi Arayarak uzman terapistimiz tarafından muayene edilmek için randevu alabilirsiniz.

Uzman Fizyoterapist Neşe Çora tarafından bütüncül bir yaklaşımla yapılan son derece etkili olan Akupunktur ile Fibromiyalji Tedavisi sayesinde yeniden sağlığınıza kavuşarak sosyal yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji insanların kaslarında görülen yoğun ağrı, hassasiyet, yorgunluk nedeniyle yaşam kalitesinin ciddi olarak düştüğü kronik bir rahatsızlıktır.

Belirtileri ve şikayetleri diğer hastalıklarla karıştırıldığı için tanısı oldukça zor olan Fibromiyalji özellikle tetik noktalarda genel yorgunluk hali oluşturur.

Ülkemizde yaşayan insanların yaklaşık %2 sinde belirlenen bu hastalık genellikle 40 ila 55 yaş arasında kadınlarda görülmektedir.

Fibromiyalji titiz, iş kolik, mükemmeliyetçi, ruh hali karmaşık olan kişilerde daha sık görülmektedir. Yani Fibromiyalji ve depresyon arasında doğru orantılı bir bağ vardır.

Fibromiyalji Nedenleri

Fibromiyalji diğer sağlık problemleri gibi kendisini ayırt edecek nedenlere sahip değildir. Bu alanda uzun yıllardır yapılan incelemeler sonunda bazı nedenlerin bu rahatsızlığı tetiklediği tespit edilmiştir.

Fibromiyalji hastalığının insanlarda oluşma nedenleri arasında;

 • Genetik Özellikler,
 • Enfeksiyonlar,
 • Kişilik Yapısı,
 • Stres ve Uykusuzluk,
 • Travmalar,

gösterilebilir.

Fibromiyalji kişinin yaşadığı stres, fiziksel travma veya grip gibi sistemik hastalıklara bağlı olarak de gelişebilmektedir. Bu hastalık insanlarda kendisini kaslarda görülen kronik ağrılar şeklinde göstermektedir.

Fibromiyalji Noktaları

Fibromiyalji hastalarda hassas nokta veya tetik nokta olarak ifade edilen bölgelerde bulunmaktadır. Fibromiyalji noktaları hafif bir basınçla dahi ciddi ağrılara neden olan 18 noktadan oluşur.

Fibromiyalji tetik noktalarında başlayan ağrılar süreç içerisinde vücudun birçok bölgesine yayılmaktadır. Özellikle yaygın ağrıları ve hassasiyeti bulunan kişilere Fibromiyalji tanısı konmaktadır.

Fibromiyalji Tetik Noktaları şunlardır;

 • Başın arkası,
 • Üst göğüs,
 • Omuz üstleri,
 • Dizler,
 • Kalçalar,
 • Dirsekler,

Fibromiyalji tanısı konulurken sadece bu belirtilen noktalarda değil, kişinin vücudunda yaygın olarak devam eden ağrılar bulunması göz önünde bulundurulur. Özellikle 3 ayı geçen bir süredir devam eden ağrıları bulunan kişiler bir uzman tarafından muayene edilmelidir.

Yapılan tetkikler sonunda hastalık tespit edilen kişilere uzman terapist eliyle Akupunktur ile Fibromiyalji Tedavisi uygulaması yapılarak iyileşme sağlanabilir.

Fibromiyalji Belirtileri

Vücudunda ağrılar ve rahatsızlıklar hisseden kişiler Akupunktur ile Fibromiyalji Tedavisi öncesinde uzman terapistler tarafından muayene edilirler.

Yapılan muayene sırasından hastanın öyküsü dinlenir, rahatsızlığın nedenleri tespit edilmeye çalışılır. Aynı zamanda uzman tarafından hastanın Fibromiyalji belirtileri gösterip göstermediği tespit edilmeye çalışılır.

İnsanlarda yaygın olarak görülen Fibromiyalji Belirtileri arasında;

 • Aşırı yorgunluk,
 • Uyku problemleri,
 • Sabah uyanmakta zorlanmak,
 • Baş ağrısı,
 • Odaklanma sorunu ve kaygı,
 • Depresif ruh hali,
 • Alt karın bölgesinde ağrı,
 • Kulaklarda çınlama,
 • Nefes alış-veriş problemleri,
 • Egzersiz yaparken zorlanma,

gösterilmektedir.

Fibromiyalji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fibromiyalji tedavisi sırasında hastaya ilaç kullandırılarak ve yaşam tarzı değiştirilerek vücudundaki ağrılar azaltılmaya yaşam kalitesi artırılmaya çalışılır.

Bununla birlikte Fibromiyalji tanısı konmuş hastalara daha kolay bir tedavi yöntemi olan Akupunktur tekniği uygulanır. Hastanın sağlık durumuna göre Akupunktur ile Fibromiyalji Tedavisi seans sayısı ve süresi değişmektedir.

Fibromiyalji tedavisi sırasında Akupunkturun ağrı kesici, kas gevşetici ve stres azaltıcı özelliklerinden faydalanılır. Ayrıca hastanın yeterli miktarda uyuması sağlanır.

Tedavi sürecinde hasta uzman terapist tarafından belirlenen düzenli egzersizler ve doğru beslenme programına uyarak iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Akupunktur ile Fibromiyalji Tedavisi

Fibromiyalji tedavisi sırasında en sık başvurulan yöntem Akupunktur tekniğidir. Bu yöntemin doğal, hızlı, ilaçsız ve güvenli olması hastalar tarafından tercih edilmesine neden olmaktadır.

Akupunktur ile Fibromiyalji Tedavisi dışında fizik tedavi, ilaç tedavisi, egzersizler de bu rahatsızlığın tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.

Fibromiyalji Tedavisinde Akupunktur sayesinde;

 • İlaç kullanılmadan hastanın ağrıları dindirilir,
 • Hastanın enerjisi yükseltilir,
 • Uyku düzeni sağlanır,
 • Hastanın yaşadığı stres ve kaygılar yok edilir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimizde Uzman Fizyoterapist Neşe Çora tarafından yapılan muayene sonunda hastanın tedavi planı oluşturulur.

Akupunktur ile Fibromiyalji Tedavisi ortalama 10 ila 15 seans sürmektedir. Akupunktur yöntemleri arasından kombine vücut, kulak akupunkturu ve elektro – akupunktur tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

Fibromiyalji Tedavisinde Akupunktur Etki Mekanizmaları

Fibromiyalji hastaları yaşadıkları ağrılar ve genel yorgunluk hissi nedeniyle günlük hayatlarına sağlıklı şekilde devam edemezler. Bu nedenle bir tedavi arayışı içine girerler.

Merkezimize ulaşan Fibromiyalji hastaları tarafından en fazla duyduğumuz soru Fibromiyalji üzerinde Akupunktur uygulaması ile nasıl bir tedavi süreci izlendiği olmaktadır. Ayrıca Akupunkturun Fibromiyalji Üzerinde Etkisi de yine çok fazla merak edilmektedir.

Fibromiyalji rahatsızlığı bulunan kişilere uzman Fizyoterapist tarafından uygulanan Akupunktur tedavisi ile vücuda ve iyileşmeye katkı sağlayacak kimyasalların sağlanması amaçlanır.

Fibromiyaljinin hastada oluşturduğu etkilere göre tedavi planı oluşturulur. Terapistin belirlediği vücut noktalarına (kulak, kafa tası, beden gibi) özel iğne ile yaptığı dokunuşlar ile hastanın iyileşmesine yardımcı olacak hormonların salınımı hızlandırılır.

Hastanın biyokimyasal mekanizması hızlandırılarak özellikle endorfin, seratonin, melatonin gibi hastaya olumlu etkisi olan kimyasalların salgılanması sağlanır.

Ağrılar yaşayan hastalarda endorfin, depresyon ve isteksizlik yaşayan hastalarda adrenalin salgılanması ile ciddi iyileşmeler görülmektedir.

Tüm dünyada yapılan bilimsel çalışmalar ile Akupunkturun Fibromiyalji Üzerinde Etkisi ve hastalarda sağladığı iyileşme kanıtlanmıştır.

Fibromiyalji İçin Hangi Uzmanlık Dalındaki Doktora Gidilmelidir?

Fibromiyalji rahatsızlığı yaşayan kişiler teşhis ve tedavi için Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanlarına ya da Romatoloji Uzmanlarına başvurabilirler.

Fibromiyalji tanısı koyulan hastalarda Akupunktur tedavisine Uzman Fizyoterapist eşliğinde zaman kaybetmeden başlanmalıdır.

Akupunktur ile Fibromiyalji Tedavisi desteklenmesi amacıyla Fizyoterapistin yapacağı masaj ve fizik tedavi egzersizleri ile iyileşme süreci kısaltılabilir.