Felç Tedavisinde Akupunkturun Gücü

Felc Tedavisinde Akupunkturun Gucu

Felç Tedavisinde Akupunktur çok hızlı ve başarılı sonuçlar veren bir tedavi yöntemidir. İnsanlarda inme sonucu oluşan fonksiyonel bozuklukların Akupunktur ile başarıyla tedavi edilmesi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Felç geçirmiş hastaların beden fonksiyonlarının iyileştirilmesi sırasında Fizik Tedavi uygulamaları çok sık tercih edilmektedir.

Akupunktur ve Elektroakupunktur uygulamaları inme yaşamış kişilerin iyileştirilmesinde en hızlı ve başarılı sonuçları veren Fizik Tedavi yöntemleri arasında gösterilmektedir.

Çin de bir üniversitede yapılan araştırmalar sonunda Akupunktur yöntemi ile felç geçirmiş kişilerin yaşadıkları;

 • Nörolojik problemleri,
 • Motor fonksiyon bozuklukları,
 • Bilişsel rahatsızlıkları,
 • Yutkunma problemleri,

gibi sorunların hızla iyileşme gösterdiği tespit edilmiştir.

Felç ve İnme gibi rahatsızlıklar yaşamış kişiler için Uzman Fizyoterapist Neşe Çora kontrolünde Akupunktur ile Felç Tedavisi merkezimizde yapılmaktadır.

Hemen Bize Ulaşarak randevu alabilir, uzmanımız tarafından muayene edilip Akupunktur ile Felç Tedavisi programınızı hemen oluşturabilirsiniz.

Felç (İnme) Nedir?

İnsanların vücutlarında farklı nedenlerden kaynaklı oluşan beyin hasarına bağlı olarak kasların geçici ya da kalıcı deforme olması Felç (İnme) olarak adlandırılır.

Felç olan hastalarda kasları uyaran sinir sistemi kısmen ya da tamamen hasar gördüğü için hareket kabiliyetini kaybeder.

Hastanın yaşına bağlı olarak hayatını kaybetme riskinin dahi olduğu bu hastalığın birçok farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Akupunktur ile Felç Tedavisi güvenilir, konforlu ve cerrahi olmayan tedavi yöntemlerinden birisidir.

Felci Tetikleyen Etmenler

İnsanlarda Felç yani İnme birçok farklı nedenle görülebilmektedir. İnsanların Felç Geçirmesine yol açan faktörler arasında;

 • Beyin Kanaması,
 • Hipertansiyon,
 • Genetik Faktörler,
 • Hipertansiyon,
 • Yaşlanma,
 • Diyabet,
 • Damarda Pıhtı Oluşması,
 • Aşırı Stres ve Yorgunluk,
 • Alkol ve Uyuşturucu Kullanımı,

gösterilebilir.

Akupunktur Nedir?

Akupunktur binlerce yıllık geçmişi olan özellikle son 50 yıldır birçok hastalığın tedavisinde çok sık tercih edilen yüksek başarı oranına sahip cerrahi olmayan bir tedavi yöntemidir.

Klasik tedavi yöntemlerine göre yan etkisinin bulunmaması, birçok hastalığa çözüm sunması ve uygulanmasının kolaylığı nedeniyle daha popüler hale gelmiştir.

Günümüzde felç dahil birçok dirençli hastalık Uzman Fizyoterapistler tarafından hazırlanan Akupunktur tedavisi planı ile iyileştirilebilmektedir.

Özellikle Felç Geçiren hastalara uygulandığında elde edilen başarılı sonuçlar dikkatleri Akupunktur tedavisinin üzerine çekmiştir.

Öncelikle Japonya ve Çin de hekimler inme geçiren hastalarda Akupunktur ile ciddi sonuçlar almışlardır. Akupunktur ile Felç Tedavisi uzman terapist tarafından uygun görülen rehabilitasyon uygulamaları ile kombine edildiğinde çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Akupunktur ile Felç Tedavisi

Felç geçiren hastalarda ilk müdahale ve yatak bakımı çok önemlidir. Hasta ilk günlerde sağlık kuruluşunda uzman doktor kontrolünde tutulmalıdır.

Hastanın vücudu dengeye geldikten sonra vakit kaybetmeden Fizik Tedavi uygulamalarına başlanmalıdır. Bu noktada hedeflenen durum hastanın kullanamadığı uzuvların doğru program ile çalıştırılıp daha fonksiyonel hale getirilmesidir.

Uzman Fizyoterapist tarafından hazırlanmış doğru bir rehabilitasyon programı ile hastanın tekrar eski hayatına döndürülmesi amaçlanır.

Hastaneden çıktıktan hemen sonra Akupunktur ile Felç Tedavisi uygulamasına uzman terapist eşliğinde başlanması çok önemlidir.

Felç geçiren hastalarda Akupunktur tedavisinin iyileştirici etkisi ilk 6 ay içinde çok daha fazla olmaktadır.

Akupunktur ile Felç Tedavisi hastanın durumuna göre her gün veya gün aşırı şekilde toplam 10 ila 15 seans olacak şekilde yapılmaktadır. Ortalama seans süreleri 45 dakika civarındadır.

Tedavinin 1. kürü tamamlandıktan sonra uygulama sıklığı haftada 2 ye düşürülerek 5 hafta daha işlemlere devam edilir. Hastada ciddi bir iyileşme görüldükten sonra Akupunktur ile Felç Tedavisi haftada 1 veya 2 haftada 1 yapılacak şekilde tedavi planlanır.

Akupunktur ile Felç Tedavisi hastanın durumuna göre değişmekle birlikte ortalama 1 yıl sürebilir. Tedavi sayesinde kasın felç hali azaltılır.

Akupunktur sırasında kullanılan iğneler aynı zamanda kasların motor nöron plaklarına uygulandığı için kaslarda güç kaybı oluşmasını ve incelmesini engeller.

Akupunktur ile Felç Tedavisi tüm dünyadaki uygulamaları göz önünde bulundurulduğunda çok başarılı ve sevindirici sonuçlar veren ağrısız ve güvenli bir tedavi yöntemidir.

Felç Akupunktur ile İyileşir mi?

Felç geçiren kişilerde cerrahi müdahaleyi desteklemek için uygulanan Fizik Tedavi yöntemleri bazı vakalarda vakit kaybetmeden tek başına uygulanarak hastaların iyileşmesini sağlayabilmektedir.

Kronikleşen kas ve iskelet sistemi problemlerinde aktif olarak kullanılan Akupunktur tedavisi inme yaşayan hastalarda da aktif bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

Akupunktur ile Felç Tedavisi günümüzde uygun vakalarda çok fazla tercih edilen ve yüksek bir iyileşme oranına sahip alternatif bir inme tedavisi yöntemidir.

Akupunktur ile Felç Tedavisi Sonrası Yapılması Gerekenler

Akupunktur ile Felç Tedavisi tamamlanan hastaların durumu stabil hale geldikten sonra hemen Fizik Tedavi uygulamalarına başlanarak kaybedilen kas fonksiyonları hastaya kazandırılmalıdır.

Felç nedeniyle hareketsiz kalan hastalarda süre uzadıkça kas ve eklemlerde dejenerasyon artmakta, eklemlerde kilitlenmeler görülmektedir.

Akupunktur ile Felç Tedavisi sonrası kişinin kaslarında olumlu dönüş ilk 4 ay içerisinde alınmaktadır. Bu nedenle zaman kaybetmeden Akupunktur tedavisini diğer Fizik Tedavi uygulamaları ile desteklenip uygulamanın başarı oranı artırılmalıdır.