Diz Kireçlenmesinde Akupunkturun Faydaları

Diz Kireclenmesinde Akupunkturun Faydalari

İnsanların diz eklemlerinde oluşan kireçlenme sonucunda ortaya çıkan ağrıların ve hareket kayıplarının klasik tedavi teknikleri, ilaç kullanımı gibi yöntemlerle giderilemediği durumlarda Akupunktur ile Diz Kireçlenmesi Tedavisi en yaygın kullanılan teknik olarak bilinmektedir.

Bazı hastalarda yaşanan kireçlenme problemine akla ilk gelen tedavi teknikleri ile müdahale etmek doğru olmayabilir. Kişinin Kireçlenme Tedavisi ile verilecek ilaçlara karşı alerjisi olabilir veya bu ilaçlar çeşitli yan etkiler ortaya çıkmasına yol açabilir.

Akupunktur bu durumda olan hastalar için kireçlenme ve özellikle Diz Kireçlenmesi tedavi sürecinde oldukça etkili bir uygulamadır. Hafif veya orta seviye Diz Kireçlenmesi yaşayan kişilerde Akupunktur dünyada yaygın olarak kullanılan güvenli, konforlu ve başarılı sonuçlar veren bir tedavi yöntemidir.

Kireçlenme (Osteoartrit) günümüzde insanların en sık maruz kaldığı rahatsızlıklardan birisidir. Yaşlanma veya farklı nedenlerle vücudun birçok bölgesinde oluşabilen bu duruma en sık rastlanılan alan dizler ve diz eklemleri olmaktadır.

Diz Kireçlenmesi yaşayan kişilerde en yaygın kullanılan tedavi Anti – Enflamatuar ilaçlardır. Bu ilaçlar bazı hastalarda yan etkilere yol açabildiği gibi bazı vakalarda ise iyileşmeye katkı sunmaz. Bu durumda akla ilk gelen seçenek Akupunktur olmaktadır.

Akupunktur ile Kireçlenmesi Tedavisi kişinin kireçlenmeye bağlı olarak yaşadığı ağrıların yok edilmesine imkan sağlayan etkili bir tedavi tekniğidir. Uzman Fizyoterapist kontrolünde uygulandığında güvenli, konforlu ve başarılı bir tedavi yöntemi olan Akupunkturun Diz Kireçlenmesinde Faydaları klinik ortamında yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur.

Yüzlerce vaka üzerinde yapılan çalışmalarda Akupunktur Tedavisi uygulanan hastaların Diz Kireçlenmesi nedeniyle yaşadıkları diz ağrılarında hızla azalma gözlenmiştir. Bu problemin tedavisi için kullanılan ilaçların istenilen sonuçları verememesi ve yan etkisi bulunması da göz önüne alındığında Akupunktur Diz Kireçlenmesi tedavisinde yaygın kullanılır hale gelmiştir.

Fizyoterapist tarafından kişiye özel planlamayla yapılan Akupunktur Tedavisi sonrası kişinin yaşadığı diz ağrılarında, fonksiyonel bozukluklarda ve diğer şikayetlerinde hızlı bir şekilde azalma ortaya çıkmaktadır.

Siz de yaşadığınız Diz Kireçlenmesi sonucunda maruz kaldığınız ağrılardan ve hareket kısıtlamasından kurtulmak için Hemen Bize Ulaşarak randevu alabilir, Fizyoterapist Neşe Çora tarafından yapılacak Akupunktur uygulaması sonucu kireçlenmenin yol açtığı olumsuz etkilerden hızla kurtulabilirsiniz.

Kireçlenme Nedir?

İnsan vücudunda kemikler arasında bulunan kıkırdaklar yaşlanma veya farklı nedenlerden kaynaklı olarak deforme olabilir. Kıkırdaklarda oluşan bu deformasyon sonucunda görevini yerine getirmekte zorlanan yapı kıkırdak ve kemik uçlarında kalsiyum parçaları birikmesine neden olur. Halk arasında Kireçlenme olarak ifade edilen Osteoartrit bu şekilde oluşur.

Kıkırdak ve kemik uçlarında toplanan, zamanla bütün bölgeyi saran bu kalsiyum parçaları kıkırdak çevresindeki sinirlerin uyarılmasına ve buna bağlı ağrılar oluşmasına neden olur. İnsan vücudunda diz, dirsek, boyun, omurga, kalça, el, parmak, ayak gibi birbirinden farklı birçok bölgede Kireçlenme oluşabilmektedir.

İnsan vücudunun farklı bölgelerinde görülen Kireçlenme Nedenleri arasında;

  • Genetik yatkınlık,
  • Yaşlanmanın olumsuz etkileri,
  • Doğuştan kıkırdak ve kemiklerde var olan gelişim bozukluğu,
  • Aşırı kilo nedeniyle kıkırdaklarda incelme,
  • Hareketsizlik ve egzersiz yapılmaması,

gösterilebilir.

İnsan vücudunda en sık Kireçlenme görülen bölgelerden birisi de Diz Kireçlenmesi olarak bilinmektedir. Vücudun yükünü taşıyan bu bölgede yaşlanmaya, çalışılan işlere bağlı olarak veya tamamen farklı nedenlerle çok sık görülen kireçlenme probleminin en güvenli, konforlu ve etkili tedavi tekniği Akupunktur olarak ifade edilebilir.

Akupunktur Nedir?

İnsanların günümüzde farklı nedenlerle maruz kaldıkları pek çok rahatsızlık Akupunktur sayesinde güvenli, konforlu ve etkili bir tedavi süreciyle iyileştirilmektedir. 5000 yıl önce Çin’de kullanılmaya başlanan Akupunktur modern teknoloji ve yapılan araştırmalar ile geliştirilerek birçok hastalığın hızla tedavi edilmesine imkan sağlayan bir teknik haline getirilmiştir.

Akupunktur insan vücudunda bulunan enerji kanallarında var olan tıkanıklıkların giderilmesi; bu sayede kişinin sinir ve dolaşım sisteminin doğru yapıda çalışarak hastalıkların iyileşmesi ve bireyin sağlığına kavuşması etki mekanizmasıyla çalışmaktadır.

Enerjinin insan vücudunda sağlıklı şekilde dolaşması kişinin yaşadığı birçok rahatsızlık gibi iskelet – kas sistemi problemlerinin de hızla giderilmesini sağlar. Günümüzde insanlarda çok sık görülmeye başlanan Kireçlenme sorunu da Akupunktur ile iyileştirilmektedir.

Fizyoterapist tarafından yapılması halinde güvenli, konforlu ve yüksek başarı oranına sahip bir tedavi tekniği olan Akupunktur Diz Kireçlenmesi problemleri bulunan hastalarda da çok sık kullanılmaya başlanmıştır.

Birbirinden farklı teknikler kullanılarak yapılabilen Akupunktur Tedavisinin iğneyle, lazerle veya uzmanın elleriyle olmak üzere hangi teknikle yapacağına Fizyoterapist karar verir. Kişilerin herhangi bir ağrı duymadığı, hızlı ve başarılı sonuçlar aldığı bu uygulama uzman eliyle yapıldığı birçok vakada kesin çözümler sunmuştur.

Akupunktur ile Diz Kireçlenmesi Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Dizinde ve çevresinde yaşadığı ağrılar, hareket kısıtlamaları sonucunda merkezimize ulaşan ve Diz Kireçlenmesi teşhisi konulmuş kişiler öncelikle Fizyoterapist tarafından muayene edilir. Bu süreçte kireçlenmeye neden olan durumlar tespit edilmeye çalışılır.

Akupunktur hafif düzeyde ve orta seviyede Diz Kireçlenmesi problemi yaşayan kişilerde çok başarılı sonuçlar vermektedir. Bu nedenle kişinin yaşadığı problem tespit edildikten sonra Akupunktur ile Diz Kireçlenmesi Tedavisi seanslarına başlanır.

Bununla birlikte kişinin Diz Kireçlenmesi yaşamasına neden olan durum aşırı kiloları ise önce Akupunktur ile Zayıflama tedavisi uygulanarak kişi ideal kilosuna ulaştırılır. Sonrasında Diz Kireçlenmesi sorunu Akupunktur ile giderilmeye çalışılır.

Akupunkturla Diz Kireçlenmesi Tedavisi kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte ortalama 10 ila 14 seans sonunda istenilen sonuçları vermektedir. Bu seanslar her gün veya gün aşırı olacak şekilde Fizyoterapist tarafından yapılır. Ortalama 20 ila 30 dakika süren seanslar tamamlandığında yüksek oranda iyileşme sağlanmaktadır.

Belirtilen seansların tamamlanması ile birlikte kişinin sağlığının korunması, Diz Kireçlenmesi probleminin tekrar görülmemesi için Akupunktur önce haftada 1, zamanla ayda 1 ve en sonunda üç ayda 1 şeklinde periyotlar halinde uygulanmaya devam edilir.

Diz Kireçlenmesinin neden olduğu ağrılar ilk seansla birlikte azalmaya başlarken 4 ila 5 seans uygulama sonucunda ciddi oranda azaldığı görülür. Akupunkturun kireçlenme kaynaklı ağrıları azaltma oranı %80 in üzerinde olarak ölçümlenmiştir.

Öncelikle ağrılarda azalmalara yardımcı olan Akupunktur insan vücudunda ağrıyı engelleyen ve iltihapları yok eden maddelerin, enzimlerin algılanma hızını artırır. Bu sayede bir yandan kişinin ağrıları azalırken diğer yandan vücutta var olan iltihaplanmalar yok edilir.

Diz Kireçlenmesi Tedavisinde Akupunkturun Faydaları Nelerdir?

Diz Kireçlenmesi rahatsızlığı yaşayan kişilerde tedavi için Akupunkturdan faydalanılması pek çok avantajı da beraberinde getirmektedir. Öncelikle Akupunktur sırasında herhangi bir kesi yapılmaması ve ilaç kullanılmaması insanların tedaviyi tercih sebepleri arasında gösterilebilir.

Akupunktur ile Diz Kireçlenmesi Tedavisinin kişilere sağladığı avantajlar arasında;

  • Kireçlenme nedeniyle bölgede görülen ağrılar giderilir,
  • Uygulama bölgesindeki çevre dokuların gevşemesi ile kasılmalar ve spazmlar yok olur,
  • Akupunkturun ödem çözücü etkisi sayesinde bölgedeki şişlik giderilir,
  • Eklemlerde oluşan hareket kısıtlamaları yok edilerek hareket kabiliyeti artırılır,
  • Vücudun onarım sistemi tetiklenerek kireçlenmelerin yumuşaması ve zamanla yok edilmesi sağlanır.

gösterilebilir.