Diş Gıcırdatmanın Lazer Akupunktur ile Tedavisi

Dis Gicirdatmanin Lazer Akupunktur ile Tedavisi

Bruksizm veya halk arasında ifade edilen biçimi ile Diş Sıkma insanlarda psikolojik ya da fizyolojik pek çok farklı nedenle ortaya çıkan, günümüz toplumunda neredeyse her 5 bireyden birisinde görülen kişinin istemsizce Dişlerini Gıcırdatması problemidir.

Diş Gıcırdatma rahatsızlığı oluşma nedeni kesin olarak bilinmese dahi özellikle psikolojik açıdan güçsüz, hassas, titiz ve sinirli bireylerde daha sık görüldüğü tespit edilen ciddi bir rahatsızlıktır.

Diş Sıkma problemi tedavi edilmemesi halinde kişide baş ağrısı, çene eklemi rahatsızlıkları, dişlerde aşınma, migren atakları, kas spazmları, dişlerde hassasiyet, kabızlık ve mide şikayetleri gibi pek çok fizyolojik problemin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

İnsanların uyurken veya uyanıkken maruz kalabileceği Diş Gıcırdatma probleminin tedavisinde birçok farklı yöntem kullanılabileceği gibi Uzman Fizyoterapist kontrolünde uygulanacak Akupunktur tedavisi en etkili yöntem olarak ifade edilebilir.

Diş Gıcırdatma problemi yaşayan kişilerde dişleri ve diş etini korumak için gece aparatları takılması ve uzman doktor tarafından reçete edilen rahatlatıcı ilaçların kullanılması ilk aşamalarda en sık tatbik edilen uygulamalar olarak gösterilebilir.

Bu aşamadı Uzman Fizyoterapist kontrolünde devreye sokulacak Akupunktur Tedavisi ile birlikte kişinin yaşadığı Diş Sıkma probleminin güvenli, konforlu ve etkili bir tedavi süreci ile hızla giderilmesi sağlanabilir.

Geleneksel ve tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak ifade edilen Akupunktur hastaların psikolojik ve fizyolojik durumunu bir bütün olarak ele alır. Bu sayede Diş Sıkma probleminin kişilerde neden olduğu tüm şikayetlerin giderilmesine büyük katkı sağlar.

Uzman Fizyoterapist Neşe ÇORA tarafından Diş Gıcırdatma rahatsızlığı bulunan kişilere uygulanan Akupunktur Tedavisi sayesinde kişi bu hastalık nedeniyle maruz kaldı fizyolojik ve psikolojik birçok problemden hızla kurtulmaktadır.

Sizde maruz kaldığınız Diş Sıkma rahatsızlığının güvenli, konforlu ve başarılı bir tedavi süreci ile iyileştirebilmesi için Hemen Bize Ulaşarak randevu alabilir, Uzman Fizyoterapist Neşe Çora tarafından yapılacak muayene sonucunda uygulanacak Akupunktur tedavisi sonucunda Diş Gıcırdatma probleminin yol açtığı olumsuz durumlardan hızla kurtulabilirsiniz.

Diş Sıkma (Bruksizm) Nedir?

Bruksizm insanların farklı nedenlerle ve istemsizce dişlerini gıcırdattığı, sıktığı, birbirine bastırdığı bir rahatsızlık türüdür. Genellikle uyku anında yaşanan bu durum bazı hastalarda uyanıkken de bilinçsiz bir şekilde gerçekleşmektedir.

Diş Gıcırdatma rahatsızlığı hafif seviyelerde önemsenmese de ilerleyen süreçte fiziksel ve psikolojik birçok problemin oluşmasına neden olmaktadır. Bu sorunu yaşayan kişiler horlama, uyku apnesi gibi uyku bozuklukları yaşayabilmektedir.

Ayrıca Diş Sıkma problemi yaşayan kişilerde baş ağrıları, çene bozuklukları, dişlerde aşınma ve hassasiyet başta olmak üzere pek çok fizyolojik problem de zaman içerisinde kendisini göstermektedir.

Akupunktur Nedir?

Akupunktur insanların maruz kaldığı birçok fizyolojik ve psikolojik rahatsızlığın güvenli, konforlu ve etkili bir tedavi süreci ile hızla iyileştirilmesini sağlayan bilimsel bir tedavi yöntemidir.

Çin tıbbında uygulanışı 5000 yıl öncesine dayanan Akupunktur Tedavisi kişinin vücudunda tıkanıklık yaşanan enerji kanallarının açılmasıyla sinir ve dolaşım sisteminin sağlıklı bir yapıda görevini yerine getirmesini hedeflemektedir.

İnsanların vücudunda meridyen olarak ifade edilen kanallarda dolaşan enerji bu kanallarda tıkanıklık yaşanması halinde dolanımını sağlıklı şekilde gerçekleştirememektedir. Akupunktur oluşan bu tıkanıklıkları giderek enerjinin düzenli bir şekilde dolaşmasını ve kişinin maruz kaldığı rahatsızlıkların bu duruma bağlı olarak hızlı iyileşmesini sağlar.

Diş Gıcırdatma Neden Olur?

İnsanlarda Diş Sıkma probleminin neden oluştuğu kesin olarak tespit edilmemekte birlikte bu duruma fiziksel, psikolojik ve genetik birçok faktörün yol açtığı düşünülmektedir. Bruksizm hastalığının ortaya çıkmasına neden olan durumlar arasında;

 • Kişinin genetik özellikleri ve yaşı,
 • Bireyin stres, anksiyete ve gerginlik duygularını yoğun yaşaması,
 • Derin konsantrasyon anında yanlış alışkanlık şeklinde tekrar etmesi,
 • İnsanların hayal kırıklığı ve öfke durumu içine girmesi,
 • Çiğneme problemleri ve çenede duruş bozukluğu olması,
 • Kişinin demans, parkinson, epilepsi gibi rahatsızlıkları bulunması,
 • Bireyin uyku apnesi ve gece terörü problemlerini yaşaması,
 • İnsanların hiperaktif, agresif ve rekabetçi bir yapısının olması,
 • Yoğun sigara, alkol ve kafeinli içecek tüketilmesi,
 • Aile bireylerinde bu problemin yaşanması,

gösterilebilir.

Yukarıdaki nedenlerin bir veya birkaçının kişide tespit edilmesi Diş Sıkma probleminin ortaya çıkışının sebebi olarak algılanmaktadır. Akupunktur Diş Gıcırdatma rahatsızlığı yaşayan bireylerde en etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak bilinmekte, Uzman Fizyoterapist tarafından doğru teknikle uygulanması halinde hızla başarılı sonuçlar vermektedir.

Diş Gıcırdatma Belirtileri Nelerdir?

İnsanlarda Diş Sıkma olayı uyurken gerçekleşiyorsa Uyku Bruksizm uyanıkken gerçekleşiyorsa Uyanık Bruksizm olarak adlandırılmaktadır. Bu rahatsızlık sırasında kişinin dişleri birbirine bastırıldığı için farklı belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Diş Gıcırdatma rahatsızlığının belirtileri arasında;

 • Birlikte uyunan kişiyi uyandıracak derecede yüksek sesli diş gıcırdatma,
 • Dişlerin birbirine kenetlenmesi ve baskısı sonucu oluşan ağrılar,
 • Dişlerde gevşeme, hassasiyet, düzleşme, yontulma ve zamanla çatlama görülmesi,
 • Çene, boyun ve yüzde ağrılar oluşması,
 • Dişin derin katmanlarını ortaya çıkaracak seviyede aşınma yaşanması,
 • Kulaklarda uğultu ve ağrı hissedilmesi,
 • Şakaklarda başlayarak baş bölgesine yayılan baş ağrısı,
 • Uykusuzluk ve uyku bozuklukları yaşanması,
 • Yanak iç kısmında çiğnemeden kaynaklanan hasar meydana gelmesi,
 • Çene kilitlenmesi görülmesi,

gösterilebilir.

Yukarıda belirttiğimiz durumların bazılarını kendilerinde gözükmeyen kişilerin zaman kaybetmeden uzman bir hekime başvurmaları en doğru davranış olacaktır. İlk aşamalarda yapılacak muayene ve uygulanacak Akupunktur Tedavisi kişinin maruz kaldığı Diş Sıkma hastalığının kolayca tedavi edilmesini sağlayacaktır.

Diş Gıcırdatma Nasıl Teşhis Edilir?

Diş Gıcırdatma yani Diş Sıkma rahatsızlığı bulunan kişiler diş hekimleri tarafından yapılacak klinik muayene ile kolayca tespit edilebilmektedir. Belirtileri tespit eden diş hekimi kişinin varsa kullandığı ilaçları, genel diş sağlığını ve uyku alışkanlıklarını inceleyerek tedavi sürecinin nasıl olması gerektiğini planlamaya çalışır.

Ağız, diş ve çene kaynaklı problemleri kendisi tedavi eden diş hekimi stres, uykusuzluk, öfke, gerginlik gibi konularda uzman bir Fizyoterapistten destek alır. Bu problemi yaşayan kişilere uygulanacak Akupunktur Tedavisi ile de stressiz, rahatlamış ve arınmış bir vücut elde edilir. Fizyolojik açıdan rahatlayan kişinin psikolojisi de zamanla düzelmekte ve yaşadığı uykusuzluk problemi de ortadan kaldırılarak Diş Gıcırdatma rahatsızlığı tedavi edilmektedir.

Diş Gıcırdatma Tedavi Yöntemleri

Diş Sıkma tedavisi kişinin dişlerini korumak, yüzünde oluşan ağrıları hafifletmek, dişlerindeki gıcırtıyı azaltmak ve uyku kalitesini arttırmak için uygulanmaktadır. Bu rahatsızlığın tek başına uygulanıp %100 iyileşme sağlayan bir tedavi tekniği bulunmamaktadır.

Diş Sıkma Tedavisi diş hekimi, fizyoterapist ve psikolog koordine olarak birlikte uyguladıkları bir tedavi yöntemidir. Bu süreçte fizik tedavi alanında uzman olan profesyoneller ciddi rol oynamaktadır. Diş Gıcırdatma Tedavisi amacıyla kişilere uygulanan teknikler arasında;

 • Gece Plağı Kullanılması,
 • Fizik Tedavi Uygulamaları,
 • Akupunktur,
 • Farmakolojik Tedavi,
 • Homeopati,
 • Ozon Tedavisi,
 • Botoks Uygulamaları,
 • Hipnoz,

gösterilebilir.

Akupunkturla Diş Sıkma Tedavisi

Akupunktur geleneksel Çin tıbbında 5000 yıldan fazla süredir uygulanan ve günümüzde dahi en iyi tamamlayıcı ve destekleyici tedavi yöntemi olarak bilinen bilimsel tedavi tekniğidir. Uzman fizyoterapistler tarafından gerçekleştirilmesi halinde güvenli, konforlu, başarılı bir tedavi tekniği olan Akupunktur birçok rahatsızlığın tedavisinde başarılı sonuçlar sunmaktadır.

Diş Sıkma rahatsızlığı yaşayan kişilere uygulanan Akupunktur kişinin sinir sistemini uyararak endorfin ve serotonin gibi doğal ağrı kesicilerin salınımını artırır. Bu sayede kişi yaşadığı ağrılardan kurtulurken üzerinde var olan stres, gerginlik ve öfke halinden hızla uzaklaşır.

Bruksizm yani Diş Gıcırdatma rahatsızlığı bulunan kişilerde de çok sık kullanılmaya başlanan ve yüksek başarı oranına sahip olan Akupunktur esnasında herhangi bir ilaç veya kimyasal kullanılmaması uygulamanın hastaya zararı ya da yan etkisi olmamasını sağlamaktadır.