Akupunktur ile Uykusuzluk Tedavisi

Akupunktur ile Uykusuzluk

Akupunktur ile Uykusuzluk Tedavisi günümüzde insanların büyük bir kısmında farklı nedenlerle görülebilen uykusuzluk probleminin en hızlı, konforlu ve güvenli şekilde iyileştirildiği alternatif tedavi yöntemidir.

Yapılan araştırmalar sonucunda ülkemizde toplumun neredeyse yarısının Uykusuzluk ve Uyku Düzensizliği problemleri yaşadığı ortaya çıkmıştır. Bu sorunun çözümünde güvenli olması ve hastaların kolay uyum sağlaması nedeniyle Akupunktur uygulaması ön plana çıkmaktadır.

Akupunkturla Uykusuzluk Tedavisi sırasında strese bağlı görülen uykusuzluk problemini giderebilmek için Akupunktur tekniğinin Anti-Stres hormonlarını artırması etkisinden yararlanılır.

Toplumda mutluluk hormonu olarak da bilinen Endorfin hormonu Akupunkturla Uykusuzluk Tedavisi kapsamında stresi azaltmak, huzur vermek ve varsa vücuttaki ağrıları gidermek için salgılanması hızlandırılan hormonların başında gelmektedir.

Akupunktur ile Uykusuzluk Tedavisi sırasında baş, yüz ve kulak bölgelerinde var olan Akupunktur noktalarına doğru teknikle temas sağlanarak Endorfin hormonu salgılanması hızlandırılıp kişinin vücudunun sakinleşmesi sağlanır.

İnsanların stres nedeniyle uykusuzluk problemi yaşaması geç saatlerde uykuya dalma şeklinde kendisini göstermektedir. Uykusuzluk Tedavisinde Akupunktur etkisi kullanılarak kişilerin yaşadığı bu sıkıntı hızlı bir şekilde giderilmektedir.

İstanbul Başakşehir’de bulunan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimizde Fizyoterapist Neşe ÇORA tarafından gerçekleştirilen Akupunktur ile Uykusuzluk Tedavisi sayesinde hastaların yaşadığı bu problem hızlı ve güvenli bir biçimde iyileştirilmektedir.

Akupunkturla Uykusuzluk Tedavisi sonrası uyku düzeni sağlıklı bir yapıya kavuşan kişiler günlük yaşantısında daha verimli olmakta, günlük en az 2 ila 3 saat daha kazanmakta ve uykusuzluk kaynaklı baş ağrısı yaşıyorsa bu problemden kurtulmaktadır.

Bununla birlikte baş ağrıları bazı durumlarda kişinin kafa derisindeki arterlerin genişlemesinden kaynaklanmaktadır. Bu olay da kişilerin uykusuzluk problemi yaşamasının etkenleri arasında gösterilmektedir.

Akupunktur Tedavisi bu genişlemeye yol açan Serotonin maddesinin salınımını azaltarak baş ağrısının yok edilmesini sağlamakta ve kişinin daha rahat uyumasına yardımcı olmaktadır.

Uykusuzluk Problemi yaşayan kişilerde (özellikle çocuklarda ve hamilelerde) diğer tekniklere göre daha hızlı ve güvenli bir yöntem olduğu için  Akupunktur ile Tedavi her zaman ilk tercih edilen uygulama olmaktadır.

Özellikle gebelik dönemindeki kadınlar ilaç kullanmaları uygun görülmediği için yaşadıkları uykusuzluk problemlerinin tedavisinde Akupunktur tekniğini tercih etmektedirler.

Sizde yaşadığınız Uykusuzluk sorununun hızlı, konforlu ve güvenli bir tedavi süreciyle iyileştirilebilmesi için Hemen Bize Ulaşarak randevunuzu oluşturabilirsiniz. Fizyoterapistimiz Neşe Çora tarafından yapılacak muayene sonucunda sizin için en uygun tedavi planı hazırlanarak uygulamaya başlanacaktır.

Uykusuzluk (İnsomnia) Nedir?

Uykusuzluk uykuya dalma, uykuyu sürdürme ve uykuyu sonlandırma konusunda yaşanan problemlerin bütününü kapsayan ciddi bir rahatsızlıktır. Uykusuzluk sorunu yaşayan kişiler dinlendirici bir uyku süreci geçiremedikleri için günlük hayatlarında problemler yaşarken beden sağlıklarını da zamanla kaybetmeye başlarlar.

Halk arasında Uykusuzluk olarak bilinen İmsomnia birçok farklı yöntem ile tedavi edilmektedir. Günümüzde insanların neredeyse %50 sinde gözlemlenen bu rahatsızlık;

 • İlaç ile Uykusuzluk Tedavisi
 • Akupunktur ile Uykusuzluk Tedavisi
 • Meridyen Terapi ile Uykusuzluk Tedavisi

gibi teknikler uygulanarak iyileştirilmeye çalışılmaktadır.

Akupunktur Nedir?

Akupunktur insanlarda görülen birçok hastalığın hızlı, konforlu ve güvenli bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olan bilimsel bir yöntemidir.

Çin’de yaklaşık 5000 yıl önce kullanılmaya başlanan bu tedavide insanların vücudundaki enerji kanalları açılarak dolaşım ve sinir sisteminin sağlıklı hale getirilmesi amaçlanmaktadır.

Enerji insan vücudunda Meridyen olarak adlandırılan kanallarda dolaşmaktadır. Akupunktur Tedavisi ile bu kanallarda oluşan tıkanıklıklar giderilerek enerjinin sağlıklı biçimde dolaşması ve var olan hastalıkların iyileştirilmesi sağlanır.

Akupunktur Tedavisi sırasında kişinin rahatsızlığı ve genetik özellikleri göz önünde bulundurularak altın, gümüş, bakır veya paslanmaz çelik uçlu iğneler kullanılır. Uygulama sırasında uzman eliyle uygun uçlu iğneler doğru noktalara batırılarak bölge uyarılır.

Akupunktur sadece iğne kullanılarak yapılan bir uygulama değildir. Bu teknik iğne, lazer ve uzmanın parmakları yardımıyla yapılabilmektedir. Hangi tekniğin kullanılarak tedavinin yapılacağına Uzman kişiler karar vermektedir.

Uykusuzluk ve Akupunktur

Akupunkturla Uykusuzluk Tedavisinde temel hedef kişinin vücudundaki yin ve yang arasında bozulan dengenin tekrar kurulmasıdır.

Akupunktur insanlarda ve özellikle sinir sisteminde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Akupunkturun sakinleştirici etkisinin yanı sıra;

 • Sinir ve kaslardaki tıkanıklığı gidermesi,
 • Dokuların oksijen alımını kolaylaştırması,
 • Dolaşım ve sinir sistemini gevşetmesi,

etkileri de bulunmaktadır.

Akupunktur Tedavisi uygulanan insanlarda görülen en belirgin değişimler arasında;

 • Hastaların daha rahat ve derin nefes alış verişinin sağlanması,
 • Kişilerin sindirim sisteminin ve fonksiyonlarının düzenlenmesi,
 • Vücudun farklı bölgelerinde görülen ağrıların azalması,
 • Daha iyi, kesintisiz ve konforlu bir Uyku süreci geçirilmesi,

gösterilmektedir. Özellikle Uykusuzluk problemi yaşayan bireylerde uygulanan Akupunktur çok başarılı ve hızlı sonuçlar vermektedir.

Akupunkturla Uykusuzluk Tedavisi sırasında uygulanan Triptofan takviyesi ile kişinin beynindeki Melatonin ve Seratonin seviyelerinin yükseltilmesi amaçlanır.

Bununla birlikte Akupunktur ile Uykusuzluk Tedavisinde Seratonin, Dopamin ve Adrenalin seviyesi düzenlenmektedir. Dopamin seviyesinin artırılması sonucu Triptofan maddesinin yapması gereken etki vücut tarafından kendiliğinden üretilmektedir.

Kliniğimizde Uzman Fizyoterapistimiz tarafından Akupunkturla Uykusuzluk Tedavisi yapılan kişilere ilk 10 seans her gün ya da gün aşırı olacak şekilde uygulanmaktadır.

İlk 10 seansın başarılı şekilde tamamlanması sonrası 1 hafta ila 10 gün süreyle ara verilir. Sonraki 3 hafta ise haftada 2 kez, devamındaki 6 ay boyunca ise ayda 1 kez olacak şekilde seanslara devam edilmesi planlanır.

Uykusuzluk problemi giderilen ve daha sağlıklı bir yaşama kavuşan hastanın bu imkanları kaybetmemesi için yılda 1 ila 2 seans hatırlatma tedavisi olarak uygulanmaya devam etmektedir.

Uykusuzluk Tedavisinde Akupunktur Noktaları

Akupunktur tedavisinin güvenli bir şekilde tamamlanması ve sonucunda istenilen etkinin görülmesi için Uzman Fizyoterapist tarafından doğru noktalara uygun teknikle yapılması gerekmektedir.

Uykusuzluk Tedavisinde Vücut Akupunktur Noktaları arasında;

 • GV 20,CV 17,CV 15,ST 44,SP 4,KI 3,PC6,PC 7,GB 20,HT 7,BL 60,BL 62,Yingtang (Üçüncü Göz), An mien (Ekstra Nokta) LI 4-LR3 (Big Gate),

gösterilebilir.

Uykusuzluk Tedavisinde Kulak Akupunktur Noktaları arasında ise;

 • Shenmen, Heart, Kidney, Anti Agresyon, Subcortex, Adrenal, Liver, Sympathetic,

noktaları belirtilebilir.

Meridyen Terapi ile Uykusuzluk Tedavisi

Meridyen Terapi insanların bedenindeki enerji kanallarının Fizyoterapist tarafından belirlenen noktalara özel cihaz yardımıyla dokunulması sonucunda açılmasıdır. Bu sayede kişinin sinir sistemi ve dolaşım sistemi daha sağlıklı hale getirilir.

Meridyen Terapi kapsamında uygulanan geleneksel yöntemlerde insanların bedeninde tıkanıklık yaşanan enerji kanalları Akupunktur yöntemiyle de açılmaktadır.

Yaşadığı Uykusuzluk problemlerini ilaç veya herhangi bir kimyasal kullanmadan güvenli bir şekilde iyileştirmek isteyen kişilerin en sık başvurduğu yöntemlerden birisi de Meridyen Terapi olmaktadır.

Fizyoterapistimiz Neşe Çora tarafından büyük bir başarı ve güvenle yapılmakta olan Meridyen Terapi uygulaması hakkındaki detaylı bilgileri Meridyen Terapi bağlantısına tıklayarak öğrenebilirsiniz.

İlaç ile Uykusuzluk Tedavisi

Uykusuzluk yani Uyku Bozuklukları yaşayan kişilerde bazı durumlarda ilaçla tedavi tercih edilmektedir. Bu konuda en büyük endişe ve problem kullanılan ilaçların bağımlılık yapması, kişinin ilaçları bıraktığında çok ciddi uykusuzluk sorunu yaşamasıdır.

Ayrıca Uykusuzluk Tedavisi için kullanılan bu ilaçlar kişilerde kalp ritim bozuklukları, idrar yolu problemleri, hipotansiyon ve ağız kuruluğu gibi birçok rahatsızlığın görülmesine yol açmaktadır.

Maalesef tüm bu risklere rağmen ciddi seviyede Uykusuzluk sorunu yaşayan kişiler kendi başlarına detaylarını araştırmadan birçok farklı ilaç kullanmaktadır.

Yaşadığı Uyku Bozukluğu problemlerinin tedavisi için kliniğimize ulaşan kişilere Uzman Fizyoterapistimiz kontrolünde yapılan Akupunkturla Uykusuzluk Tedavisi veya Meridyen Terapi ile Uykusuzluk Tedavisi yöntemlerini uygulamaktayız.

Bu sayede hem oldukça hızlı ve başarılı sonuçlar alırken, hem de bu süreçte kişinin sağlığının korunacağı güvenli bir tedavi yöntemi tercih etmiş oluyoruz.