Akupunktur ile İdrar Kaçırma Tedavisi

Akupunktur ile Idrar Kacirma Tedavisi

Akupunktur ile İdrar Kaçırma Tedavisi günümüzde insanların bir bölümünde görülen ve günlük hayatı çok olumsuz etkileyen İdrar Kaçırma probleminin çok hızlı, başarılı ve güvenli bir şekilde iyileştirilmesini sağlayan tıbbi uygulamadır.

Kadın veya erkek fark etmeksizin tüm insanlarda farklı nedenlere bağlı olarak görülen İdrar Kaçırma rahatsızlığı sosyal yaşantıyı olumsuz etkilemektedir. Kişilerde geçici veya kalıcı olarak görülebilen bu durum özgüven kaybına sebep olmaktadır.

Birçok farklı yöntemle tedavisi mümkün olan bu durumun en sık tercih edilen tedavi tekniklerinden birisi Akupunkturla İdrar Kaçırma tedavisidir. Bu tedavinin ilaçsız, ameliyatsız ve başarılı olması çok sık tercih edilmesine yol açmaktadır.

En eski tedavi yöntemlerinden birisi olan Akupunktur herhangi bir sebeple İdrar Kaçırma sorunu yaşayan kişiler içinde en güvenli ve hızlı çözüm olmaktadır.

Bir denge tedavisi olarak adlandırılan ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 1979 yılında bilimsel bir yöntem olarak kabul edilen Akupunktur bu alanda uzman kişiler tarafından yapıldığı takdirde çok başarılı sonuçlar vermektedir.

Halk arasında İdrar Kaçırma olarak bilinen Üriner İnkontinans rahatsızlığı ile ilgili yapılan klinik çalışmalar sonucunda Akupunktur tedavisinin çok etkili olduğu gözlemlenmiştir.

İstanbul Başakşehir’de bulunan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezimizde Fizyoterapistimiz Neşe Çora tarafından uygulanan Akupunkturla İdrar Kaçırma Tedavisi sonucunda birçok hastamız sağlığına kavuşmuş ve daha rahat bir yaşam sürmeye devam etmiştir.

Uzman Fizyoterapistimiz tarafından yapılan ön muayene sonucunda hastaya uygun görülmesi halinde büyük bir titizlikle uygulanan Akupunktur Tedavisi sayesinde kişinin yaşadığı İdrar Kaçırma problemi iyileştirilmektedir.

İdrar Kaçırma Nedir?

İdrar Kaçırma insanlarda farklı nedenlere bağlı oluşan, istemsizce gerçekleşen, sürekli ya da belirli aralıklarla gözlenen idrar tutamama durumudur.

İdrar Kaçırma yani Mesane Kontrol Kaybı problemi yaşayan kişilerde bu rahatsızlık ani öksürme – hapşırma anında bir miktar idrar kaçırma şeklinde görülebildiği gibi kişinin tuvalete yetişemeyeceği kadar şiddetli seviyede olabilmektedir.

Uzman tarafından yapılan Ped Testi sonucunda kişinin yaşadığı İdrar Kaçırma rahatsızlığı hafif, orta veya şiddetli olacak şekilde derecelendirilir.

Yaşlanmanın kesin bir sonucu olarak bilinse de böyle olmayan İdrar Kaçırma rahatsızlığı aynı zamanda sadece yaşlılarda değil gençlerde de görülebilen bir problemdir. Bu hastalığın kadınlarda görülme oranı erkeklere göre daha fazla olmaktadır.

İdrar Kaçırma Tipleri

İnsanlarda yaşanan İdrar Kaçırma problemi kendi içerisinde sınıflara ayrılmaktadır. Bu gruplandırma sonucunda kişinin yaşadığı rahatsızlığa en uygun olacak tedavi yöntemi (Örneğin Akupunkturla İdrar Tedavisi gibi) uygulanmaktadır.

İnsanlarda en sık rastlanılan İdrar Kaçırma Tipleri arasında;

 • Stres Nedeniyle İdrar Kaçırma,
 • Sıkışma Nedeniyle İdrar Kaçırma,
 • Taşma Nedeniyle İdrar Kaçırma,
 • Fonksiyonel Nedenlerle İdrar Kaçırma,,
 • Karışık Tipte İdrar Kaçırma,
 • Devamlı İdrar Kaçırma,
 • Geçici İdrar Kaçırma,

gösterilebilir.

Doktor tarafından yapılan muayene sonucunda kişinin İdrar Kaçırmasına neden olan durum göz önünde bulundurularak hangi tip İdrar Kaçırma sınıfında olduğu belirlenerek tedavi planı oluşturulur.

İdrar Kaçırma Nedenleri

İnsanlarda İdrar Kaçırma rahatsızlığı oluşmasına neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Bu nedenlerin bazıları kişinin genetik özellikleri, yaşadığı fiziksel problemler ve zararlı günlük alışkanlıklar olarak belirtilebilir.

İdrar Kaçırma Nedenlerinin bazıları Geçici İdrar Kaçırma sorunu oluşmasına yol açarken bazıları Kalıcı İdrar Kaçırma problemi oluşmasına sebep olur.

Geçici İdrar Kaçırma nedenleri arasında bazı yiyecekler ve içecekler, ilaçlar gösterilebilir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonu ve kabızlık gibi rahatsızlıklar yaşayan insanlarda bu durumlara bağlı Geçici İdrar Kaçırma problemi görülebilir.

Kalıcı İdrar Kaçırma rahatsızlığı oluşmasına neden olan durumlar arasında;

 • Gebelik,
 • Doğum,
 • Menopoz,
 • Yaşlanma,
 • Prostat Büyümesi,
 • Prostat Kanseri,
 • İdrar Yolu Tıkanıklığı ve Darlığı,
 • Nörolojik Bozukluklar,

gösterilebilir.

İdrar Kaçırma Nasıl Tedavi Edilir?

İdrar Kaçırma sorunu yaşayan kişilere uygulanacak tedavi yöntemi kaçırmanın tipine, şiddetine ve altında yatan nedenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Bu rahatsızlığın tedavisinde ameliyatsız yöntemler, ilaç tedavileri veya ameliyatlı teknikler kullanılmaktadır. Bazı durumlarda hastaya birkaç tedavi yöntemi kombine edilerek uygulanır.

İdrar Kaçırma rahatsızlığının ilk aşamalarında kişinin yaşam tarzını düzenlemesi, mesane ve pelvik taban kas egzersizleri yapması olumlu sonuç verebilir.

Uygulanan bu ameliyatsız tekniklerden başarılı sonuç alınamaması halinde sırasıyla ilaç tedavisi ve ameliyat uygulamaları devreye alınır.

Günümüzde insanlarda görülen İdrar Kaçırma rahatsızlıklarının büyük bir kısmı ameliyatsız ve kolay uygulanabilir yöntemler arasında gösterilen;

 • Akupunktur ile İdrar Kaçırma Tedavisi
 • Meridyen Terapi ile İdrar Kaçırma Tedavisi
 • Mesane Eğitimi ile İdrar Kaçırma Tedavisi
 • Biofeedback ile İdrar Kaçırma Tedavisi
 • Pelvik Taban Kas Egzersizleri ile İdrar Kaçırma Tedavisi

teknikler kullanılarak iyileştirilmektedir.

Alanında Uzman Fizyoterapistler tarafından uygulanması halinde bu teknikler hızlı ve başarılı sonuçlar veren güvenli uygulamalardır. Hastalar bu tedavileri cerrahi işlem olmadan yapıldığı için daha fazla tercih etmektedir.

İdrar Kaçırma Rehabilitasyonu olarak da adlandırılan tüm bu yöntemler Fizyoterapistler tarafından doğru kasların belirlenmesi ve bu kasların sağlıklı şekilde kasılıp – gevşemesi için yapılan bir dizi çalışmayı kapsamaktadır.

Akupunkturla İdrar Kaçırma Tedavisi

Akupunktur tekniği birçok farklı hastalığın tedavisinde kullanılan ameliyatsız ve alternatif bir tıbbi uygulamadır. Akupunktur kelimesi Acus – İğne ve Puncture – Batırma kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir.

Akupunktur uygulaması insan vücudu üzerinde belirli noktalara iğne batırılarak yapılan, Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış bilimsel bir tedavi yöntemidir.

Akupunkturun temel mantığına bakıldığında enerji akışları arasında denge ve uyum tedavisi olduğu belirtilebilir. Dünyada tüm varlıklar arasındaki sağlıklı enerji akışı denge ve uyuma dayanmaktadır.

Akupunktur tedavisi sırasında insanların enerji akış noktalarına yapılan doğru müdahaleler sayesinde sinir ve dolaşım sisteminin sağlıklı bir şekilde işleyişine devam etmesi sağlanır.

Dünya Sağlık Örgütünün yayınladığı bilimsel tedavi yöntemleri arasında yerini almış olan Akupunktur ayrıca İdrar Kaçırma Tedavisi kapsamında değerlendirilebilecek tedaviler listesinde de yine yer almaktadır.

Uzman eşliğinde yapılan Akupunkturla İdrar Kaçırma Tedavisi sonucunda idrar kaçırma rahatsızlığı bulunan hastalarda çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

İdrar Kaçırmanın Yan Etkileri

Özellikle kalıcı hale gelmiş İdrar Kaçırma rahatsızlığı insanlarda birçok farklı problemi de beraberinde getirmektedir.

İdrar Kaçırma ile birlikte insanlarda görülen fiziksel ve psikolojik olumsuzluklar arasında;

 • Cilt Problemleri
 • İdrar Yolu Enfeksiyonları
 • Günlük Yaşam Kalitesinin Bozulması

bu 3 temel başlığı belirtebilir.

İdrar Kaçırma insanlarda fiziksel birçok olumsuz etkinin ortaya çıkmasına neden olmakla birlikte en büyük etkisi psikolojik olmaktadır. Bu sorunu yaşayan insanlar sosyal, iş, kişisel ve ibadet hayatında çok ciddi problemler yaşamakta ve özgüven kaybına sürüklenmektedir.

İdrar Kaçırma Nasıl Önlenir?

İdrar Kaçırma hastalığı kişinin her şeye dikkat ederek tamamen önleyebileceği bir rahatsızlık değildir. Genetik özellikler ve yaşlanmaya bağlı olarak kişi ne kadar dikkat ederse etsin bu problem ortaya çıkabilir.

Bununla birlikte İdrar Kaçırma rahatsızlığı doğru yaşama, beslenmeye ve egzersiz yapmaya dikkat eden kişilerin korunabildiği veya rahatsızlığı daha hafif geçirdiği bir hastalıktır.

İdrar Kaçırma hastalığına yakalanmayı önlemek veya hastalığın ileri seviyelere ulaşmasını engellemek için yapılabilecekler arasında;

 • Sağlıklı beslenilmesi ve doğru kilonun korunması,
 • Pelvik taban egzersizlerinin yapılması,
 • Kegel egzersizlerinin yapılması,
 • Kafein, alkol ve asitli yiyecekler gibi mesaneyi tahriş etme özelliği bulunan besinlerin tüketilmemesi,
 • İdrar kaçırmaya neden olan kabızlığı önlemek için daha fazla lifli gıdalar tüketilmesi,
 • Sigara içilmemesi ve eğer içiliyorsa minimum miktarda tutulması,

gösterilebilir.